The second language processing of nominal compounds: A masked priming study
İkinci dilde birleşik adların işlemlenmesi: Bir maskelenmiş hazırlama çalışması
  1. Tez No: 515369
  2. Yazar: NURTEN ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KIRKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ikinci dilde biçimbilimsel işlemleme sürecinin altında yatan bilişsel mekanizmaların çalışma prensipleri hakkında bilgi edinmek ve ikinci dil (D2) İngilizcede iki isimden oluşan birleşik sözcüklerin ana dili (D1) Türkçe olan kişilerce sözcük tanıma sürecinin erken aşamalarında nasıl işlemlendiğini ortaya çıkarmaktır. Buna ek olarak, birleşik sözcüklere erişim ve bu sözcüklerin zihinde temsil edilme şekillerinde bir birleşik sözcüğün birinci ve ikinci bileşeninin eşit bir rolü olup olmadığını keşfetmek amaçlanmıştır. Son olarak ikinci dildeki beceri düzeyinin biçimbilimsel açıdan karmaşık yapıların işlemlenmesindeki yeri ve önemi araştırılmıştır. İkinci dilde birleşik sözcüklerin işlemlenme süreçlerini incelemek üzere dört adet maskelenmiş hazırlama deneyi uygulanmıştır. Deney 1a ve 1b'de birleşik sözcükler hazırlama sözcüğü olarak, birinci bileşenleri de hedef sözcük olarak kullanılmıştır (Örn: bedroom“yatak odası”– BED“yatak”). Deney 1a'nın katılımcılarını D2 İngilizce düzeyleri düşük olan, 1b'nin katılımcılarını ise D2 İngilizce düzeyi yüksek olan konuşucular oluşturmuştur. Öte yandan Deney 2a ve 2b birleşik sözcüklerin ikinci bileşenlerini hazırlamasını test etmiş olup, yine benzer şekilde D2 İngilizce düzeyleri düşük ve yüksek olan katılımcılara uygulanmıştır (Örn: bedroom“yatak odası”– ROOM“oda”). Deneylerden elde edilen bulgular, erken sözcük tanıma süreçlerinde birleşik adların anadili Türkçe ve ikinci dili İngilizce olan konuşucular tarafından bileşenlerine ayrılarak işlemlendiğini, bu sürecin sözcüklerin ortografik özelliklerinden ve bileşenleri ile birleşik sözcük arasındaki anlam ilşkisinden bağımsız olduğunu göstermektedir. Ayrıca, birleşik sözcüklerin ilk bileşenlerinin sözcük tanıma sürecinde önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Öte yandan, farklı düzeylerdeki konuşucuların birleşik isimlerin işlemlenmesi esnasında benzer bilişsel mekanizmalar kullandıkları belirlenmiş, ancak beceri düzeyi düşük olan konuşucularda bu sürecin bildirimsel belleğe daha çok dayandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the present study was to understand the workings of the cognitive mechanisms underlying L2 morphological processing, and more particularly, to explore how noun-noun compounds in L2 English are processed by native speakers of Turkish in the earliest stages of word recognition. Furthermore, the study investigated the role of constituent morphemes in the processing of compound words and examined whether or not a compound word primes its first and second constituents equally. The final purpose was to examine whether L2 proficiency is a critical factor affecting the mechanisms used when processing morphologically complex words. Four masked priming experiments were conducted to investigate compound processing in L2 English. Experiments 1a and 1b examined first constituent priming using the compound word as a prime and its first constituent as target (e.g., bedroom – BED) in both low proficiency and high proficiency learners of L2 English. Experiments 2a and 2b, on the other hand, examined second constituent priming (e.g., bedroom – ROOM) with low and high proficiency learners of L2 English, respectively. The findings indicated that automatic morphological decomposition occurs at the earliest stages of visual word recognition, irrespective of semantic information and orthographic overlap and in the recognition of English noun-noun compounds by L2 learners, the lexical representations of the first constituent plays a significant role. Additionally, both high proficiency and low proficiency L2 learners employ similar processing mechanisms; however, less proficient L2 learners rely more on the declarative memory system during the processing of compound words in English.