Elektrik tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Avrupa Birliği ve Türkiye üzerine ampirik bir inceleme
The relationship between electricity consumption and economic growth: An empirical study on the European Union and Turkey
  1. Tez No: 515372
  2. Yazar: BAYRAM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÜNEŞER BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada 1980 yılında dünya genelinde uygulamaya konulan serbestleşme politikalarının sonrasında Türkiye ve Avrupa Birliği'nin ekonomik büyümesinde elektrik enerjisinin rolü incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye ve Avrupa Birliği'nde elektrik tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak iktisadi açıdan etkin ve uygulanabilir enerji politikaları önerilerinde bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, 1980-2014 dönemindeki yıllık veriler ile uzun dönem ilişkisinin tespiti için ARDL Sınır Testi Yaklaşımı, nedensellik ilişkisi içinse Toda-Yamamoto Nedensellik Analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular Avrupa Birliği ve Türkiye açısından benzerlik göstermektedir. Ulaşılan sonuçlar uzun dönemde elektrik enerjisi tüketiminin ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Toda-Yamamoto nedensellik analizi sonuçları hem Türkiye'de hem de Avrupa Birliği'nde çevre iktisatçılarının desteklediği elektrik tüketiminden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğunu savunan Büyüme Hipotezi'ni doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of electricity on economic growth was investigated after the liberalization policies implemented in 1980 for Turkey and the European Union. The main objective of the study is to present the relationship between electricity consumption and economic growth in Turkey and the European Union and to propose economically efficient and feasible energy policies. For this purpose, the ARDL Boundary Test Approach for the determination of the long-term relationship and Toda-Yamamoto Causality Analysis for the causality relation were used with the annual data for the period 1980-2014. The findings are similar in terms of the European Union and Turkey. The results show that electricity consumption has a positive effect on economic growth in the long run. Moreover, the results of Toda-Yamamoto Causality Analysis confirm the Growth Hypothesis, which argues that there is a uni-directional causality relationship from electricity consumption to economic growth that ise supported by ecological economists both in Turkey and in the European Union.