Haber programları arasında yaşanan hashtag savaşları 'Kanal D Haber Günaydın' örneği üzerinden değerlendirilmesi: #Bunasıl İş, #Kolay Değil, #Bana Sorarsan ve #Şaka Değil
Hashtag wars between news programs evaluation through the case of study of 'Kanal D Haber Günaydin' : #Bu Nasıl iş, # Kolay Değil, # Bana Sorarsan and #Şaka Değil
- Tez No: 515395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DUMANLI KÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Televizyon, geleneksel medyanın en güçlü ayaklarından biridir. Televizyon, internet teknolojisinin gelişmesiyle sosyal medya platformlarına önem vermiştir. Geleneksel medyanın görsel ayağı televizyon, sosyal medyayla bağlantılı olarak izleyicinin görüşlerine yer vererek bu platformda kendisine uygun bir alan oluşturmuştur. Sosyal medya, kullanıcıları bir araya getirerek etkileşimi arttırmaktadır. Televizyonlardaki haber programları kamuoyunun haber almasını sağlayan bilgi kaynağıdır. Televizyonlarda yer alan haber programları, sosyal medya aracılığıyla izleyicileri programa davet ederek haberciliği farklı boyutlara taşımıştır. Haber programları, Twitter'ın hashtag sistemini kullanarak interaktif haberciliğe doğru ilerlemiştir. Böylece izleyici yer alan veya almayan bir haberi hashtag üzerinden belirterek programa dahil olmaktadır. Çalışmada, Kanal D'de sabah kuşağında yayınlanan haber programı Kanal D Haber Günaydın'ın yer verdiği hashtagler (#BuNasılİş, #KolayDeğil, #BanaSorarsan ve #ŞakaDeğil) ele alınarak, reyting savaşlarının yanı sıra hashtag savaşlarının nasıl başladığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Television is one of the most strongest tools of traditional media. Television has taken notice of social media platforms via the development of the internet technology. Television as the visual tool of traditional media, area in connection with social media , is created a space for itself in this area by including the opinions of the viewer. Social media increases the interactivity by bringing its users together. News programs on television are the information sources for public to receive information. News programs on television has put journalism in a different level by inviting their viewers to the program via social media platforms. news programs has moved towards interactive journalism by using Twitter's hashtag system. Thus, the viewer is included in the program by highlighting a news which takes part or not in the program. In the research, the start of the hashtag wars will be analyzed alongside the rating wars by addressing the hashtags which are given by Kanal D's morning news program Kanal D News Gunaydin( #BuNasılİş, #KolayDeğil, #BanaSorarsan, #ŞakaDeğil).