Knowledge engineering and a proposed curriculum
Bilgi mühendisliği ve önerilen bir müfredat programı
  1. Tez No: 232720
  2. Yazar: İHSAN TOLGA MEDENİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET R. TOLUN, PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doksanların ikinci yarısından sonra bilgisayar, enformasyon (haber) ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişimler internet teriminin hayatımıza girmesiyle sonuçlanmıştır. Bu dönemi takip eden zamanda, tüm bu harcanan çabalar ve çalışmaların gerçekte aslında `bilgi'nin kendisine yönelik olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebepten son iki, üç onyıllık süre zarfında öncelikli olarak `yazılım mühendisliği' daha sonra da `bilgi yönetimi' ve `bilgi bilimi' dallarının önem kazanmasının en büyük nedenidir. Yine de, anahtar kelimenin aslında `bilgi mühendisliği' olmasıyla, bilgisayar bilimi/mühendisliği, yazılım mühendisliği, enformasyon bilimi/mühendisliği , bilgi bilimi, bilgi yönetimi, iş mühendisliği vb gibi pekçok bilim ve mühendislik dallarının arasında köprü vazifesi görebilir.Bu çalışmada, genel bir tanıtımdan sonra, veri, enformasyon (haber) ve bilgi tanımları irdelendikten, daha sonra, bilim/mühendislik, iş/yönetim ve bilgi yönetimi konuları incelendikten sonra, ?bilgi mühendisliği?nin uzman sistemlerin geliştirilmesinde kullanıla gelen tanımından daha farklı ve daha geniş bir içerik ve kapsam tanımlanacaktır.Dünyada öne çıkan bazı üniversitelerin konu ile ilgili lisans programları buradaki tanımlarla ilişkili olarak incelenmiş ve bunların sentezi olarak yeni bir lisans programı ?bilgi mühendisliği? başlığı altında ortaya koyulmuştur. Tezde dört yıllık bir müfredat programına ve ders içeriklerine de yer verilmiştir. Şu açıktır ki, burada ortaya koyulan program, üniversitelerin kendi ihtiyaçlarına göre gözden geçirilip üzerinde değişiklik yapmaya yöneltilebilir.
Özet (Çeviri)
The drastic developments in computer, information and communications technologies during the second half of the last century have resulted an explosion together with the name of `internet?. It soon became clear, however, that the key to all these efforts and activities is the `knowledge? itself. That is why `software engineering? first, and later `knowledge management? and `knowledge science? disciplines drew attention during the last two or three decades. It soon became, however, clear that the key term should be the ?knowledge engineering? to be able to build a bridge between various sciences and engineering disciplines such as computer science/engineering, software engineering, information science/engineering, knowledge science, knowledge management, business engineering, etc.In the study, after a brief introduction, the terms data, information and knowledge have been elaborated. Later, the terms science/engineering, business/management, knowledge management were studied, the content of ?knowledge engineering? (KEng) as a new and different than expert systems development or knowledge based systems is defined next.Some of the prominent university degree programs in the world relevant to the terms have been reviewed a synthesis, a new undergraduate program under the title of ?knowledge engineering? is proposed at the end of the study. The four year curriculum and its course outlines are presented in the thesis. It is obvious that this proposal will be realized depending on the conditions of the individual university who decides to adopt it and will be revised accordingly.