Yargı kararları ışığında Türk ve İsviçre Hukukunda yoksulluk nafakası
Post-marital maintenance within the scope of jurisdictional decisions in Turkish and Swiss Law
  1. Tez No: 515409
  2. Yazar: ARZU AHSEN MEDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 175. maddesinde yer alan yoksulluk nafakası, doktrinde yer alan görüşler ve güncel yargı kararları eşliğinde incelenmiştir. Özellikle tartışmalı hususlarda ZGB Art. 125 hükmü ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu kapsamda yoksulluk kavramı, yoksulluk nafakasının amacı, ilkeleri, benzer müesseselerden farkı, unsurları, yoksulluk nafakasının belirlenmesine ilişkin esaslar ve sona erme halleri ele alınmıştır. Bununla birlikte süresiz nafaka düzenlemesi; öğretideki görüşler, yargı kararları ve meclis araştırması komisyon raporları eşliğinde tartışılarak düzenlemeye ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, post-marital maintenance, which is in the Turkish Civil Code Art. 175, was examined together with views in the doctrine and contemporary jurisdictional decisions. Particularly in contradictive issues, comparisons were made with the decree ZGB art. 125. In this context, poverty concept, the objective and principles of post-marital maintenance, and its difference from similar concerns, its elements, rudiments regarding determination of post-marital maintenance, and its termination conditions were handled. Besides, permanent maintenance payments regulation was discussed and suggestions were made for it, together with the views in the discipline, jurisdictional decisions and parliamentary research commission reports.