Evlilik birliğini koruyucu önlemler
Measures to protect the marriage union
  1. Tez No: 735090
  2. Yazar: EDA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ARPACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk hukukundaki evlilik birliğini koruyucu önlemlerin, teorik olarak ve yargı kararları ışığında, mehaz İsviçre hukukundaki duruma da değinilerek ortaya konulmasıdır. İsviçre Medeni Kanunu'nun toplum yapımıza uygun hale getirilmeden iktibas edilmesinin sakıncaları, evlilik birliğini koruyucu önlemlere ilişkin hükümler incelendiğinde açık biçimde ortaya çıkmaktadır. Hâkimin evlilik birliğine bu kadar müdahale etmesinin, kanaatimizce, İsviçre'de kabul gören“aile birliğinin”adeta bir ticaret şirketi olarak değerlendirilmesi, Türk aile yapısına ve anlayışına ne derecede uygun düştüğü hususu bu çalışmada ele alınıp tartışılacaktır. Tartışma neticesinde varılacak sonuçlar“kanunların doğrudan değil bünyemize uydurularak iktibas edilmesi”gerekliliği hususunda somut örnekler ortaya koyularak değerlendirilecektir. Dolayısıyla, Türk Medeni Kanunu'nun 194. ilâ 201. hükümlerinde öngörülen önlemlerin kabul edilme nedenleri, Türk hukuku bakımından ele alınıp değerlendirilecek, anılan hükümlerin amacı ortaya çıkarılarak ihtiyaca cevap verebilme durumları irdelenecektir. Son mevzuat değişiklikleri dikkate alındığında yeri geldikçe mukayeseli hukuktaki gelişmelerle de yapılacak olan bir karşılaştırma, çalışmanın daha da faydalı olmasını sağlayabilecektir. Çalışmada, uygulama hiçbir aşamada göz ardı edilmeyip, yeri geldikçe ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the measures to protect the marriage union in Turkish law, theoretically and in the light of judicial decisions, by referring to the situation in Swiss law. The drawbacks of quoting the Swiss Civil Code without adapting it and making it suitable for our social structure become evident when the provisions regarding the measures to protect the marriage union are examined. In this study, it will be discussed and evaluated that the judge's intervention in the marriage union, the consideration of the“family union”in Switzerland almost as a commercial partnership, and the extent to which it fits the Turkish family structure and understanding. The conclusions to be reached as a result of the discussion will be evaluated by presenting concrete examples regarding the necessity of“laws should not be quoted directly, but by adapting them to our social and cultural structure”. Therefore, the reasons for the adoption of the measures stipulated in the 194th-201st provisions of the Turkish Civil Code will be discussed and evaluated in terms of Turkish law, the purpose of the aforementioned provisions and their ability to respond to the needs will be examined. Considering the recent legislative changes, a comparison with the developments in comparative law when necessary will make the study even more beneficial. In the study, the judicial practice will not be ignored at any stage and will be discussed in detail when necessary.