Anonim şirket payının rehni ve haczi
Pledge and seizure of share in a joint stock company
- Tez No: 970437
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda anonim şirket payının rehni ve haczi, Türk, İsviçre ve Alman hukukundaki düzenlemeler, öğretideki görüşler ve yargı kararları da dikkate alınarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yine gerek karşılaştırmalı hukuk gerekse Türk hukukunda yeni bir kavram olan dijital/elektronik/kripto pay çalışma konusu özelinde irdelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle pay rehninin hukuki niteliği, kuruluş şartları ve kapsamı ile şirkette ve sermaye yapısında meydana gelen değişikliklerin rehne, rehnin kapsamına ve rehin alacaklısının hukuki durumuna etkisi ele alınmış; öğretide ve uygulamada karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir. Söz konusu hususlar, karşılaştırmalı hukuktaki öğretideki görüşler ve yargı kararları ışığında değerlendirilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Yapılan inceleme sonucunda, ayni halefiyet ilkesinin taşınır rehni bakımından genel geçer bir ilke olup olmadığı irdelenmiş; neticesinde varılan sonucun rehnin kapsamı noktasında rehin alacaklısı bakımından doğurabileceği muhtemel riskleri ve sorunları ile bunların çözüm yolları açıklanmıştır. Ayrıca, rehnin paydan doğan mali ve yönetsel haklar ile yükümlülükler bağlamındaki kapsamı incelenmiş; gerek yapısal değişiklik kararlarının gerekse şirketin sermaye yapısında meydana gelen değişikliklerin rehin alacaklısı açısından doğurduğu sonuçlar, sorunlar ve anılan sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise pay haczi konusu ele alınmış; farklı pay türlerinin haczinin İcra ve İflas Kanunu'nun hangi hükümleri çerçevesinde gerçekleştirileceği incelenmiştir. Pay haczinin kapsamı ve etkisi üzerinde durularak, borçlu pay sahibi ile haciz alacaklısının menfaatlerinin Türk Ticaret Kanunu ve İcra ve İflas Kanunu hükümleri çerçevesinde ne ölçüde bağdaştırılabileceği değerlendirilmiştir. Son olarak, İsviçre hukukunda ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş olmasına karşın, İcra ve İflas Kanunu'nda ayrıntılı bir düzenlemeye yer verilmeyen sıra (tertip) meselesi anonim şirket payının haczi özelinde karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the pledge and seizure of shares in joint stock companies are examined comparatively by taking into account the regulations in Turkish, Swiss, and German law, as well as doctrinal opinions and judicial decisions. Furthermore, as a new notion both in comparative law and in Turkish law the concept of digital/electronic/crypto shares has been analyzed within the specific context of the study. In this context, the legal nature, establishment requirements, and scope of share pledges, as well as the effects of changes in the company and its capital structure on the pledge, its scope, and the legal position of the pledgee, have been addressed; the problems encountered in practice have been identified. These matters have been evaluated in light of doctrinal opinions and judicial decisions in comparative law, and solution proposals have been presented. As a result of the examination, it has been analyzed whether the principle of real subrogation constitutes a universally applicable principle in respect of movable pledges; consequently, the possible risks and problems that the conclusion reached may entail for the pledgee, particularly in terms of the scope of the pledge, and the solutions thereto, have been explained. In addition, the scope of the pledge in relation to the financial and managerial rights and obligations arising from the share has been examined; the consequences and problems arising for the pledgee from both structural change decisions and changes in the company's capital structure, as well as proposed solutions to these problems, have been set forth. In the final part of the study, the subject of share seizure is addressed; the provisions of the Enforcement and Bankruptcy Law under which the seizure of different types of shares is to be carried out have been examined. By focusing on the scope and effect of share seizure, the extent to which the interests of the debtor-shareholder and the seizure creditor can be reconciled within the framework of the provisions of the Turkish Commercial Code and the Enforcement and Bankruptcy Law has been assessed. Finally, the issue of ranking (order), which is regulated in detail under Swiss law but for which no such detailed regulation exists under the Enforcement and Bankruptcy Law, has been examined comparatively in the context of the seizure of joint stock company shares, and various proposals have been put forward.