Bağımsız anaokulu müdürlerinin kültürel liderlik davranışları ile okul öncesi öğretmenlerinin iş doyumu arasındaki ilişki Diyarbakır ili örneği
Primary school administrators' perceptions of teachers regarding their roles of technology leadership
- Tez No: 515453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN FAZLI ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağımsız anaokulu müdürlerinin kültürel liderlik davranışları ile okul öncesi öğretmenlerinin iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma evrenini 2014–2015 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ili merkez ve ilçelerinde bulunan 48 resmi bağımsız anaokulunda çalışan 298 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Evrendeki okulların ve öğretmenlerin sayısı belirlenirken Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün istatistik biriminden alınan bilgilerden faydalanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ise, evrendeki 48 resmi bağımsız anaokulundan tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 36 okul ve bu okullarda çalışan 219 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Yıldırım (2001) tarafından geliştirilen“okul yöneticilerinin kültürel liderlik rolleri”ve“öğretmenlerin iş doyumu”ölçekleri ile toplanmıştır. Veri toplama araçlarının bu araştırmada kullanılması için gerekli izin alınmıştır. Alt problemlere ilişkin verilerin çözümlenmesinde, parametrik olmayan yöntemlerden Mann Whitney U-Testi ile Kruskal Wallis analizinden, okul müdürlerinin kültürel liderlik davranışları ile okul öncesi öğretmenlerinin iş doyumu arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek için ise Bivariate Correlation yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda, bağımsız anaokullarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinin algılarına göre, okul müdürlerinin kültürel liderlik davranışları ile bağımsız anaokullarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinin iş doyumlarının olumlu yönde olduğu belirlenmiştir. Okul müdürlerinin kültürel liderlik davranışları ile okul öncesi öğretmenlerinin iş doyumları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bağımsız anaokullarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinin algılarına göre, okul müdürlerinin kültürel liderlik davranışları öğretmenlerin; hizmet süreleri, öğrenim durumları, cinsiyetleri, yaşları açısından anlamlı bir farklılık göstermediği gözlemlenmiştir. Bağımsız anaokullarında çalışan okul öncesi öğretmenlerinin, iş doyum düzeyleri; hizmet süreleri, öğrenim durumları, cinsiyetleri, yaşları açısından anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between cultural leadership behaviours of independent kindergarten principals and job satisfaction of preschool teachers. The study population included 298 preschool teachers working at 48 official independent kindergartens in Diyarbakır province and its districts in 2014-2015 academic year. The number of schools, teachers and related knowledge were obtained from the statistics office of Diyarbakır Provincial Directorate of National Education. The samples involves 36 preschools out of 48 official independent schools in the study population and 219 preschool teachers working at these schools. The data was collected using scales developed by Yıldırım (2001) named“Cultural Leadership Behaviours of School Principals”and“Job Satisfaction of Teachers”. Necessary permissions for using the data collection tools were provided. In analysing the data related to the sub-problems, non-parametric methods, Mann Whithey U Test and Kruskal Wallis Analysis and in order to determine if there is a significant relationship between jobs satisfaction of preschool teachers and cultural leadership behaviours of independent kindergarten principals Bivariate Correlation Analysis Method were applied. A 0.05 level of significance was used. The results of the study were found to be positive about the cultural leadership behaviours of school principals and job satisfaction of preschool teachers with respect to perception of preschool teachers working at kindergartens. A positive and significant correlation emerged between cultural leadership behaviours of school principals and job satisfaction of preschool teachers. Regarding perception of preschool teachers working at independent kindergartens, the cultural leadership behaviours of school principals showed no significant discrepancy in terms of gender, age, education level and service period of teachers. The level of job satisfaction of preschool teachers working at independent kindergartens showed no significant discrepancy in terms of gender, age, education level and service period.