Gelir dağılımı ve yoksulluk : Bilecik ili örneği
Income distribution and poverty: Example of Bilecik province
- Tez No: 515472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelir dağılımında adaletin sağlanması gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biridir. Gelir dağılımında adaletin sağlanamaması; bölüşüm ve yoksulluk sorununu da beraberinde getirmektedir. Toplumu oluşturan bireylerin de huzursuz ve mutsuz olması bu durumun doğal bir sonucudur. Gelir dağılımında adaleti sağlamak ve yoksullukla mücadele etmek, sosyal eşitsizlikleri minimum düzeye indirgemek ve gelir düzeyi az olan kesimlerin gelirlerini ekonomik gelişmelere paralel olarak arttırmak toplumsal refah için oldukça önem taşımaktadır. Gelir dağılımı ve yoksulluk arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Coğrafi farklılıklar, küreselleşme, hızlı nüfus artışı, göç, siyasi istikrarsızlık, ekonomik dengenin sağlanamaması, maliye ve vergi politikalarındaki aksaklıklar, sağlıkta ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanamaması, gelir dağılımındaki bozukluğun artmasına sebep olurken yoksulluk çatısını da genişletmektedir. Bu çalışmanın amacı, gelir dağılımı ve yoksulluk olgusunu incelemek ve Bilecik ilinin halkı perspektifinde gelir dağılımı ve yoksulluğun hangi boyutlarda olduğunu araştırmaktır. Çalışmada öncelikle gelir ve gelir dağılımının kavramsal çerçevesi gelir dağılımında eşitsizliğin nedenleri, yoksulluk kavramı, ölçütleri ve yoksullukla mücadele yöntemleri, Türkiye'de gelir dağılımı ve yoksullukla mücadele, sosyal yardım kurum ve kuruluşlar gibi konular incelenmektedir. Daha sonra araştırma kısmına geçilerek Bilecik halkının gelir dağılımı ve yoksulluk hakkındaki görüş ve önerilerinin tespiti için anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Provision of justice in income distribution is one of the most important indicators of development. Failure to provide justice in income distribution also brings the problem of division and poverty. This is a natural consequence of the uncomfortable and unhappy individuals who make up society. It is very important for social welfare to ensure justice in income distribution and combat poverty to reduce social inequalities to a minimum and to increase the incomes of those with low income levels in parallel with economic developments. There is a close relationship between income distribution and poverty. Geographical differences, globalization, rapid population growth, immigration, political instability, failure to achieve economic equilibrium, deficits in fiscal and tax policies, lack of equality in health and education, and widening the distribution of income also increase the poverty line. The purpose of this study is to examine income distribution and poverty and to investigate the extent of income distribution and poverty in Bilecik's people's perspective. Primarily, income and income distribution of the causes of inequality in the conceptual framework, poverty concept, criteria and methods of combating poverty, income distribution in Turkey and the fight against poverty, issues such as social welfare organizations and institutions are examined. Later on, a survey was conducted to determine the views and proposals about income distribution and poverty of the people in Bilecik.