Sosyal yardımların yoksulluk üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of social assistances on poverty: The case of Turkey
- Tez No: 350131
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İktisat biliminin uğraş alanlarından biri olan yoksulluk konusu, son yıllarda çeşitli disiplinlerin ortak çalışmalarında da incelemeye değer bulunmuştur. Bu durum yoksulluğun sadece bir kalkınma problemi değil, aynı zamanda insanlığın ortak bir sorunu olduğu gerçeğini yansıtmaktadır. Son yıllarda yapılan yoksulluk araştırmaları yoksulluğun sadece gelir düzeyi düşük ülkeler arasında yaygın olmadığını, refah seviyesi yüksek toplumlarda da yoksulluğun yaralayıcı boyutlara ulaştığını göstermektedir. Öte yandan yoksulluk olgusunun az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından daha vahim sonuçlar doğurduğu ortadadır. Bu çalışmada yoksulluk kavramsal olarak değerlendirildikten sonra yoksulluğun nedenleri ve yoksullukla mücadele yolları ortaya konulmuştur. Bununla birlikte yoksullukla mücadele araçlarına vurgu yapılarak, ulusal düzeyde Türkiye'de yoksullukla mücadele bağlamında faaliyetlerini sürdüren kurumlardan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü (SYGM)'nün genel yapısı, işleyişi ve uygulamaya koyduğu yardım programları açıklanmıştır. Türkiye'de yoksulluğun boyutları sayısal göstergeler ışığında çalışmanın son bölümünde irdelenmiş ve yapılan yoksulluk çalışmalarına ilişkin bir literatür özeti sunulmuştur. Çalışmaya konu edilen sosyal yardım ödeneklerinin yoksulluk üzerindeki etkileri basit ve çoklu regresyon modelleriyle tahmin edilerek, elde edilen sonuçlara ilişkin yorumlarla çalışma sonlandırılmıştır. Anahtar Sözcükler Yoksulluk, gelir dağılımı, sosyal yardımlar, ekonomik büyüme.
Özet (Çeviri)
Poverty issue, which is one of the study subjects of economics, was thought worth for examining also in mutual studies of various disciplines. This shows the fact that poverty is not only a development problem, but also a common problem for humanity. Recent poverty researches shows that poverty is not only common the low-income countries, but it also reached a hurtful level in the countries which have a high welfare level. On the other hand, it is clear that poverty fact results in more fatal consequences for developing and underdeveloped countries. In this study, after poverty was examined conceptually, the reasons and the methods of struggle againist poverty was stated. In addition to this, Social Aids General Directorate's (SYGM), which continues its service in the context of poverty at national level in Turkey, general structure, functioning and the aid programs it put into practice was explained by underlining the means of struggle againist poverty. Poverty dimension in Turkey was examined in the light of numerical indicators at the end of the study and a literature summary about poverty studies was presented. Study was accomplished with the comments on the results obtained there by estimating the effects of the social aid subsidies, which is the subject of the study, with simple and multi regression models. Key Words Poverty, income distribution, social assistances, economic growth.