Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerin sosyo-ekonomik etkileri
Socio-economic impacts of economic crises in Turkey
  1. Tez No: 824988
  2. Yazar: BERKER ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN HAYDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ekonomik krizler tarihin farklı dönemlerinde ülkelerin ve toplumların ekonomik ve politik yapıları üzerinde önemli etkiler bırakmıştır. 1980'li yıllardan itibaren küreselleşmenin hız kazanmasıyla krizlerin ülkeler arasındaki transferi kolaylaşmıştır.Sermayenin kolay ve hızlı şekilde yer değiştirmesi finansal yapıları zayıf olan ülkeleri krizlere daha açık hale getirmiştir.Ekonomik krizlerin makroekonomi üzerindeki etkilerinin yanı sıra sosyo -ekonomik etkileri toplumların refah ve huzurunu etkilemektedir.Ekonomik krizler sonucunda işsizlik oranları yükselmekte,gelir dağılımı adaleti bozulmakta,satın alma gücü düşmekte ve genel olarak toplumun refahı azalmaktadır. Bu çalışmanın amacı ekonomik krizlerin makroekonomik etkilerinin yanı sıra sosyoekonomik etkilerinin de incelenmesidir.Çalışmanın ilk bölümünde ekonomik kriz kavramı ve türleri ile sosyo- ekonomik etkilerin neler olduğu incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde tarihsel süreç içerisinde Türkiye ekonomisinin gelişimi ortaya konulmuştur.Çalışmanın son bölümünde ise ekonomi üzerinde yıkıcı etkiler bırakan 1994,2001 ve 2008 krizleri ve bu krizlerinin yarattığı sosyo ekonomik etkiler incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Economic crises have had many impacts on countries and societies' economical and political structure in different historical periods. From 1980s, with the accelaration of globalisation, transfer process of crises amongst countries has become easier than it was. Easy anf fast relocation process of capital made countries that have weak financial structure vulnerable against economic crises. Besides the impacts of economic crises on macroeconomy, socioeconomic impacts affect welfare and peace of societies. As a result of economic crises, unemployment rate increases, fair distrubition of income is disrupted, purchasing power decreases and generally welfare of society declines. The aim of this study is to examine the socioeconomic crises as well as their macroeconomic effects. In the first part of study, the concept and sorts of economic crises and socioeconomic effects were examined. In the second part of study, Turkish economy's development was demonstrated in the historical process. In the last part, the 1994,2001 and 2008 crises that led to devastating impact on economy and socioeconomic impacts that was created by these crises was analyzed.