The impact of green advertising practices in Turkey on environmental purchasing decisions of consumers
Türkiye'deki yeşil reklam uygulamalarının tüketicilerin çevreci satın alma kararları üzerine etkisi
  1. Tez No: 515477
  2. Yazar: BİLGE NAZ KUZUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde artan çevre sorunları tüketiciler ve işletmeler açısından farkındalığın oluşmasına yol açmıştır. İşletmeler, ürettikleri mal veya hizmetin doğaya karşı duyarlı olduğunu, çevre dostu olan mallar ürettiklerini vurgularken, tüketiciler de çevresel sorumluluklar üstlenerek, çevreye sorun oluşturmayacak şekilde davranmaya çalışmaktadır. Buradan hareketle işletmeler, iletişim araçlarından biri olan çevre için tehdit oluşturmayan ürünleri belirten yeşil reklamları kullanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; dünya ekolojisine uygun ve çevreye dost olan yeşil ürünlerin, tüketici istek ve ihtiyaçlarının değişmesinin sonucu olarak işletmelerin Türkiye'deki yeşil reklam uygulamalarının tüketicilerin çevreci satın alma kararlarını ne derecede etkilediğini ortaya koymaktır. Belirlenen amaç doğrultusunda çalışmada, 415 kişiye anket uygulanmıştır. Çalışmada Haytko ve Matulich'e (2008) ait yeşil reklama yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklere uygulanan güvenilirlik testi sonuçlarında anketin güvenilir olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda tüketicilerin yeşil reklama ve yeşil reklam veren işletmeye duydukları güvenin, yeşil reklama yönelik genel tutumlarının, yeşil reklam algılarının ve yeşil satın alma davranışlarının tüketicilerin eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve yaşlarına göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Tüketicilerin cinsiyetlerine göre hiçbir boyutta farklılık bulunamazken medeni durumlarının ise sadece yeşil reklama ve reklam veren firmaya güven ve yeşil satın alma davranışı boyutlarında farklılık oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental issues today have led to creation of awareness for consumers and businesses. As the businesses reiterate that the good and service they serve are sensitive to environment, they make nature-friendly goods, consumers try to behave in way that do not pose problem for environment by taking environmental responsibilities. Thus, businesses use green advertisements, one of their communication means, which indicate the products that do not pose a threat for the environment. The objective of this study to present to what extend green advertisement applications of businesses in Turkey affect ecological buying decisions of consumers as the result of green products, which is suitable to world ecology and friendly to nature, changing demand and request of consumers. 415 polls were conducted in accordance with the determined objective in the study. Attitude scale for green advertisement of Haytko and Matulich (2008) was applied in the study. It is determined that the survey is reliable in the results of reliability tests applied to the used scales. It is determined in accordance with the obtained data from the research that confidence that consumers have for green advertisement and business which places green advertisement, their overall attitude for green advertisement, green advertisement perceptions and buying green behaviour differentiate according to consumer's education level, income level and age. Though there is no variation at any dimensions according to consumers' gender, it is found out that marital status only constitutes variation according to dimensions relying only on green advertising and firm that places green advertisement and green buying behaviour. Though, there is no variation at any dimensions according to consumers' gender, it is found out that marital status only constitutes variation according to the dimensions relying only on green advertising and firm that places green advertisement and green buying behaviour.