Farklı dizayna sahip iki ortodontik mini vidanın stabilite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the stability of two orthodontic mini screws with different designs
- Tez No: 515532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Mini vidaların ortodontide ankraj amacıyla kullanılmaya başlanmasıyla birlikte birçok yönde geliştirilmesine ve sıklıkla kullanılmasına rağmen klinik olarak prognozu halen yeterli düzeyde değildir. Bu çalışmanın amacı; ankrajı korumak amacıyla yerleştirilecek olan aynı markaya ait simetrik yivlere sahip (Simetrik Yivli) ve boyun bölgesinde çift yivlere sahip (Çift Yivli) mini vidaların, Periotest (Medizintechnik Gulden, Modautal, Almanya) ve torkmetre (Mark-10, New York, USA) cihazı kullanılarak iki farklı ölçüm yöntemi ile stabilitelerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, ortodontik tedavisi gereği üst birinci premolar dişlerin çekiminin planlandığı maksimum ve maksimuma yakın moderate ankraj ihtiyacı olan 34 hasta ile yürütülmüştür. Aynı çap ve uzunlukta, Simetrik Yivli 34 adet mini vida ile Çift Yivli 34 adet mini vida (Orlus, Ortholution, Korea), hastaların üst birinci büyük azı ile ikinci küçük azı diş kökleri arasındaki bölgeye self-drilling yöntem ile yerleştirilmiştir. Mini vidaların yerleştirme sırasındaki maksimum yerleştirme tork (MYT) değerleri ölçüldükten sonra, Periotest değerleri ölçülmüştür. Takip eden 1. ve 2. ve 3. ayda Periotest ölçümleri yapıldıktan sonra maksimum çıkarma tork değerleri (MÇT) kaydedilerek bütün mini vidalar çıkarılmıştır. Bulgular: Simetrik Yivli ve Çift Yivli mini vidaların ortalama MYT ve MÇT değerleri sırasıyla 8,89±2,62 / 3,38±0,88 ve 9,59±2,95 / 3,63±1,23 bulunmuştur. Gruplar arasında MYT ve MÇT değerlerinin ortalamaları ve farkları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). MÇT değerleri, MYT değerlerinin ortalamalarından her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). Vida grupları arasında başlangıç, 1.Ay, 2.Ay ve 3.Ay Periotest mesial (PTM) ve gingival (PTG) ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Mini vidalar başlangıç stabilitelerini koruyamamış ve takip eden bütün aylar boyunca Periotest değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmiştir (p=0,0001). PTM başlangıç ölçümleri ile MYT değerleri arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon görülürken (p=0,039), 3.ay Periotest ölçümleri ile MÇT değerleri arasında anlamlı bir korelasyon görülmemiştir (p>0,05). Sonuç: Çift Yivli mini vidalar, Simetrik Yivli mini vidalar ile klinik olarak benzer stabilite değerlerini göstermektedir. Her iki vida grubu da başlangıç stabilitelerini koruyamamaktadır. MYT ile Periotest ölçümü arasında negatif yönde bir korelasyon mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Aim: Although mini screws have been used frequently for orthodontic anchorage and have been developed in many aspects, their clinical prognosis is still insufficient. The purpose of this study is to evaluate and compare the stability of single thread and dual thread mini screws with two different measurement methods using Periotest (Medizintechnik Gulden, Modautal, Almanya) and torquemeter (Mark-10, New York, USA). Material and Method: Our study was conducted with 34 patients who required maximum or maximum to moderate anchorage planning for the extraction of upper premolar teeth according to orthodontic treatment. Thirty-four mini screws with single thread and thirty-four mini-screws with dual thread (Orlus, Ortholution, Korea) were placed by self-drilling method between the roots of the upper first molar and the second premolar. The Periotest values were measured after the maximum insertion torque (MIT) values were measured. After the Periotest measurements were made at the following 1st, 2nd and 3rd months, all mini screws were removed by recording maximum removal torque (MRT) values . Results: The average MIT and MRT values of single thread and dual thread mini screws were found to be 8,89 ± 2,62 / 3,38 ± 0,88 and 9,59 ± 2,95 / 3,63 ± 1,23 respectively. There was no statistically significant difference between groups in terms of mean and difference of MIT and MRT values (p> 0.05). The average MRT values were found to be statistically significantly lower in both groups (p = 0.0001) from the average of the MIT values. There was no statistically significant difference between the initial, 1st, 2nd and 3rd months Periotest mesial (PTM) and gingival (PTG) averages between screw groups (p> 0,05). Mini screws did not maintain initial stability and there was a statistically significant change in Periotest values during the following months (p = 0.0001). A statistically significant correlation was found between PTM initial measurements and MIT values in the negative direction (p = 0.039), but no significant correlation was found between the 3rd Periotest measurements and MRT values (p> 0,05). Conclusions: Dual thread mini screws show clinically similar stability values with single thread mini screws. Both screw groups can not maintain initial stability. There is a correlation between the MIT values and the Periotest measurement in the negative direction.