L-theaninin doksorubisin uygulanan sıçanlarda nefrotoksisite üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of L-theanine on doxorubicin-induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 515544
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
L-Theanin, ülkemizde fazla tüketilen Camellia sinensis çay türlerinde bulunan serbest amino asitlerin yaklaşık % 50'sini oluşturan, rahatlatıcı, antioksidan, antiinflamatuvar ve hepatoprotektif gibi özelliklere sahip bir amino asittir. Bu çalışmada L-theaninin, sıçanlarda doksorubisin (DOX) ile uyarılan nefrotoksisite üzerine muhtemel koruyucu etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 300-400 g ağırlığında 32 Sprague Dawley erkek sıçan dahil edilerek rastgele dört grup oluşturuldu. İntraperitonal olarak 1. gruba (Kontrol, n=8) serum fizyolojik, 2. gruba (Theanin, n=8) 5 gün 200 mg/kg/gün L-theanin, 3. gruba (DOX, n=8) tek doz 20 mg/kg DOX, 4. gruba (DOX+Theanin, n=8) tek doz 20 mg/kg DOX ve 5 gün 200 mg/kg/gün L-theanin uygulandı. Böbrek dokularında histopatolojik skorlama ve apoptoz belirteci olarak TUNEL yöntemi ile apoptotik indeks (% Aİ), ELISA yöntemi ile kaspaz-3 ve inflamasyon belirteci olarak nükleer faktör kappa B (NF-kB) seviyeleri belirlendi. Oksidan-antioksidan sistem parametreleri olarak TBARS yöntemiyle malondialdehit (MDA), Ticari kitlerle indirgenmiş ve yükletgenmiş glutatyon (GSH ve GSSG) ve gamaglutamil transferaz (GGT) seviyeleri ile glutatyon redüktaz (GR), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon S-transferaz (GST) doku ve plazma aktiviteleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
L-theanine is an amino acid comprising 50% of the free amino acids present in Camellia Sinensis tea species and it has such protective effects as relaxing, antioxidant, antiinflammatory and hepatoprotective etc. In this study, it is aimed to investigate whether theanine has a protective effect on Doxorubicin (DOX)-induced nephrotoxicity in rats. For this purpose, 32 male Sprague Dawley rats weighing 300-400 g were used and randomly assigned into 4 groups: 1st group (control, n=8) which was intraperitoneally given saline; 2nd group (Theanine, n=8) 200 mg/ kg/ day theanine for 5 days; 3rd group (DOX, n=8) single dose 20 mg/kg DOX; 4th group (DOX+Theanine, n=8) which was given 20 mg/kg DOX at first day and 200 mg/ kg/ day theanine for 5 days. In kidney tissues, histopathological scoring and apoptotic index (% AI) were determined with TUNEL method. Caspase-3 levels as apoptotic marker and Nuclear factor kappa B (NF-κB) as inflammatory marker were determined with ELISA method. Malodialdehyde (MDA) levels were determined by TBARS method. Reduced and oxidized glutathione (GSH and GSSG) and gamaglutamyl transferase (GGT) levels, glutathione reductase (GR), glutathione peroxidase (GPx), glutathione S-transferase (GST) activities were determined by commercial kits as oxidant-antioxidant system parameters in plasma and tissues.