VMAT tekniği kullanılarak yapılan tedavi planlarının hastaya özel doğrulamasında farklı yöntemlerle elde edilen gamma indeks değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of gamma index values obtained by different methods in patient specific verification of treatment plans using VMAT technique
- Tez No: 515543
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM MERİÇ ŞENGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Radyasyon tedavisinde reçetelendirilen dozu hedef hacme istenilen şekilde aktarmak oldukça önemlidir. VMAT tedavi tekniğinde tedavi planlaması kompleks bir yöntem olduğu için dozimetrik doğrulama gerektirmektedir. Bu teknikte dozimetrik kalite kontrol tedavi planlama sisteminde hesaplanan doz dağılımı ile ölçülen doz dağılımının karşılaştırılması ile yapılmaktadır. Bu çalışmada dozimetrik kontrol için Epiqa, Varian Portal Dosimetry ve Arccheck kullanılmıştır ve her biri için elde edilen gamma indeksleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada Eclipse Tedavi Planlama Sistemi ve Truebeam STx Lineer Hızlandırıcı kullanılmıştır. Her dozimetrik ekipman ile uyum mesafesi 0.5, 1, 2, 3, 4, 5 mm ve doz farkı %0.5, 1, 2, 3, 4, 5 kriterleri için gamma indeksleri elde edilmiştir. Yapılan ölçümler sonrasında en yüksek gama indeksi değerini veren yöntem EPID olmuştur. Epiqa ve Arccheck yöntemleri ise benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to transfer the desired dose to target volume prescribed in radiation therapy. Because treatment planning in VMAT treatment technique is a complex method, it requires dosimetric confirmation. In this technique, dosimetric quality control is performed by comparing the dose distribution calculated in the treatment planning system and the dose distribution measured. In this study, Epiqa, Varian Portal Dosimetry and Arccheck were used for dosimetric control and the gamma indexes obtained for each were compared. Eclipse Treatment Planning System and Truebeam STx Linear Accelerator were used in the study. With each dosimetric equipment, gamma indexes were obtained with distance-to-agreement values of 0.5, 1, 2, 3, 4, 5 mm and dose differences of 0.5, 1, 2, 3, 4, 5 %. The method that gives the highest gamma index value after the measurements was EPID. The Epiqa and Arccheck methods showed similar results.