Kemoterapi alan akciğer kanseri hastalarında ayak refleksolojisi uygulamasının bulantı kusma ve uyku kalitesine etkisi
The Effect of Foot Reflexology Practice on Nausea Vomiting and Sleep Quality in Lung Cancer Patients of Receiving Chemotherapy
  1. Tez No: 515545
  2. Yazar: HİLAL PEKMEZCİ PURUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma, kemoterapi alan akciğer kanseri hastalarında ayak refleksolojisi uygulamasının bulantı, kusma ve uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi'nde Eylül 2016-Eylül 2017 tarihleri arasında kemoterapi alan 60 hasta (30 deney, 30 kontrol) oluşturdu. Veriler;“Hasta Bilgi Formu, Rhodes Bulantı, Kusma ve Öğürme İndeksi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”ile toplandı. Deney ve kontrol grubu hastalarına ikinci kür kemoterapi almaya geldiklerinde“Hasta Bilgi Formu, Rhodes Bulantı, Kusma ve Öğürme İndeksi ile Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”uygulandı ve deney gubu hastaların ilk ayak refleksolojisi uygulaması yapıldı. Deney grubu hastalarına haftada iki seans olmak üzere toplam sekiz seans dört hafta süresince ayak refleksolojisi uygulaması yapıldı. Sekizinci ayak refleksolojisi uygulamasından sonra hastalara“Rhodes Bulantı, Kusma ve Öğürme İndeksi ile Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”tekrar uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ise dört hafta sonra tekrar“Rhodes Bulantı-Kusma ve Öğürme İndeksi ile Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”uygulandı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out experimentally in order to determine the effect of foot reflexology on nausea, vomiting and sleep quality in patients with lung cancer receiving chemotherapy. The sample of the study consisted of 60 patients (30 experimental, 30 control) who received chemotherapy between September 2016 and September 2017 at Recep Tayyip Erdoğan University Education Research Hospital Oncology Center. The data were collected with the“Patient Information Form, Rhodes Nausea, Vomiting and Retching Index, Pittsburgh Sleep Quality Index”. The Patient Information Form, Rhodes Nausea, Vomiting, and Retching Index and the Pittsburgh Sleep Quality Index were applied to the experimental and control group patients when they were received second cure chemotherapy and the first foot reflexology practise was applied to experimental group patients. Foot reflexology practise was applied to experimental group patients totally eight sessions, including two sessions per a week throughout four weeks. After the eighth foot reflexology practise, the“Rhodes Nausea, Vomiting and Retching Index and Pittsburgh Sleep Quality Index”was reapplied to these patients. In the control group patients, the“Rhodes Nausea-Vomiting and Retching Index and Pittsburgh Sleep Quality Index”were reapplied again four weeks later.