Süt ve daimi dişlerde uygulanan farklı kök kanal preparasyon tekniklerinin kök kanal anatomisi üzerindeki etkilerinin mikro bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Micro-computed tomographic evaluation of the shaping characteristics of different root canal preparation techniques in primary and permanent teeth
- Tez No: 515546
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CAVİT ÇEHRELİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, süt dişlerinde konvansiyonel ve döner eğelerle yapılan kanal şekillendirme prosedürünün kök kanal morfolojisinde yol açtığı değişiklikleri daimi diş ile kıyaslamalı olarak mikro bilgisayarlı tomografi (μBT) ile değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çekilmiş 36 daimi ve 36 süt azı dişi, uygulanacak olan kök kanal preparasyon tekniğine göre 6 alt gruba (n=12/grup) ayrılmıştır. Dişlerin preoperatif μBT kayıtları alındıktan sonra sekanslı döner eğe sistemi, tekli döner eğe sistemi ve konvansiyonel eğe sistemi kullanılarak kök kanalları şekillendirilmiştir. Kök kanal preparasyonunu takiben, dişler preoperatif konum ve parametrelerle μBT cihazında yeniden taranmıştır. İşlem öncesi ve sonrası elde edilen veriler görüntü analiz programında üst üste çakıştırılmış ve morfolojik değişiklikler hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel incelemesinde Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi ve Conover Çoklu Karşılaştırma Testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This micro-computed tomography (μCT) study was conducted to evaluate the changes in root canal morphology following root canal preparation with rotary and conventional file systems in primary and permanent teeth. Extracted primary and permanent molars (both n=36) were selected and randomly assigned to 6 subgroups (n=12/group) with regard to the file system tested. Following prescanning of teeth, the root canals were prepared using a multi-file rotary system, a single-file rotary system and conventional endodontic files. Thereafter, the teeth were rescanned by (μCT) with the preoperative alignment and parameters fixed. The data obtained from baseline and post-instumentation scans were superimposed using mage analysis toolkit, and the morphological changes were calculated. Statistical analysis of the data was made using Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test and Conover's Multiple Comparison Test.