Çeşitli yerel florid ajanlarının minenin çözünürlüğü üzerine etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesi
An effect of different topical floride agents on solubility of enamel in vitro
  1. Tez No: 86415
  2. Yazar: AYSUN AVŞAR SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN GÜLHAN ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada yerel fluorid ajanlarından Duraphat, Elmex ve TiF4 solüsyonunun süt azı dişleri ve genç küçük azı dişlerinde minenin çözünürlüğü üzerine etkileri in vitro şartlar altında araştırılmıştır. Çalışmada 50 adet süt azı dişi ve 50 adet genç küçük azı dişi kullanılmıştır Her dişten dört grup oluşturulmuştur. Deney gruplarında üç farklı yerel fluorid ajanı kullanılırken, kontrol grubunda yer alan diş minelerine herhangi bir yerel fluorid ajan uygulanmamıştır. Çalışmada tampon çözelti olarak pH'ı 4 olan ve sodyum asetat ile tamponlanmış asetik asit çözeltisi kullanılmıştır. Süt ve daimi diş mine örnekleri 25 ml'lik tampon çözeltiye konulmuştur. Tüm gruptaki örnekler aynı solüsyon içersinde günün belirli saatlerinde çalkalanmak sureti ile dörder gün bekletildikten sonra çözeltiler, yeni tampon çözelti ile değiştirilmiştir. Bu işlem dört kez tekrarlanmıştır. 16. günün sonunda örnekler distile su ile yıkanarak bidistile su ile doldurulmuş kaplara alınmıştır. Böylece analiz edilmek üzere toplam 1600 çözelti elde edilmiştir. Deney grubunda, çözeltilerdeki kalsiyum konsantrasyonu az olduğundan belirli oranda deriştirme, kontrol grubunda ise çözeltilerdeki 81kalsiyum konsantrasyonu fazla olduğundan belirli oranda seyreltme işlemi yapılmıştır. Süt ve daimi diş mine örneklerinden tampon çözeltiye geçen kalsiyum miktarı atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile ölçülmüştür. Atomik absorbsiyon spektrofotometresinde okunan kalsiyum değerleri deney gruplarında deriştirme faktörüne bölünerek, kontrol grubunda ise seyrelme faktörü ile çarpılarak diş minelerinden çözeltiye geçen kalsiyum (ppm) miktarı bulunmuştur. Herhangi bir yerel fluorid ajanın uygulanmadığı kontrol grubundaki diş minelerinde beyaz nokta lezyonları oluştuğu görülmüştür. Kontrol grubunda süt dişi minelerinin kalsiyum kaybının daimi diş minelerinin kalsiyum kaybından dört ayrı ölçümde de daha fazla olduğu gözlenmiştir. Duraphat uygulanan örneklerde, minenin kalsiyum kaybının hem süt dişlerinde hem de daimi dişlerde Elmex uygulanan örneklerden iki kat, TiF4 solüsyonu uygulanan örneklerden ise dört kat fazla olduğu gözlenmiştir. Üç yerel fluorid ajanı da daimi dişlerde minenin kalsiyum kaybını azaltmada süt dişlerine oranla daha başarılıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effects of TiF4 solution, Duraphat and Elmex on solubility of enamel on primary molars and premolars has been researched in vitro conditions. 50 primary molars and 50 premolars has been used in this study. Four groups have been made with each tooth.In experimental groups, three different topical fluoride agents have been used while no topical fluoride agent has been used in control groups. In this study, as a buffer solution which has been made by sodium asetat with buffered acetic acid at pH 4. Specimens of primary and permanenet tooth enamel have been immersed in 25 ml of buffer solution. All specimens in the solutions have been stirred daily and transported into fresh solutions every four day. This procedures have been repeated four times and the end of the 16 th day all specimens have been washed distilled water. Than specimens havebeeb conserved im bidistilled water. At the end of this, 1600 solutions have been ready to analyz. In experimental gpoups because of the less calcium concentration, solutions have been concentrated and in control groups because of the high calcium concentration, solutions have been diluted. 83Calcium released from specimens in buffer solutions have been calculated with atomic absorbtion spectrofotometer. These findings have been divided to concentration factor in experimental groups and multiplied by dilution factor in control groupsto find the released amount of calcium. White spot lesins have beeb noticed im control groups. In four different measure, it has been noticed that the calcium loss of primary tooth enamel samples was higher than the calcium loss of permanent tooth enamel samples in control groups. The calcium loss in Duraphat specimens both for primary tooth and permanent tooth was two times higher than Elmex specimens and four times higher than TİF4 specimens. These three topical fluoride agents were more sucsessfull to decreace the calcium loss in premolars than primary molars Comparing the loss amount of calcium in experimental groups, the results were istatistically significant in four different measurement both primary molars and premolars. 84