Primer hipertansif hastalarda erken organ hasarı ve nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) seviyesi
Early organ damage and neutrophil gelatinase related lipocalin (NGAL) levels in primary hypertensive patients
- Tez No: 515556
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİFE ŞAHİNARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Primer Hipertansif Hastalarda Erken Organ Hasarı ve Nötrofil Jelatinaz İlişkili Lipokalin (NGAL) Seviyesi Giriş ve Amaç: Hipertansiyonun yol açtığı uç organ hasarı erken dönemde iken bazı parametreler ile saptanabilmektedir. Erken tanı ve tedavi ile bu etkiler geri döndürülebilir ya da hastalık gelişmeden kontrol altına alınabilir. Komplike HT' nin erken saptanması ve tedavi edilmesi hedef organlar üzerindeki etkisini önleyecektir. Bu çalışmanın amacı;NGAL' in komplike HT' u öngörebilmesini saptamaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 46 HT' li hasta, 21 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm hastalara tansiyon arteryel ölçümü yapıldı ve EKG çekildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerde ekokardiyogarfik inceleme; parasternal uzun, kısa aks, apikal dört boşluk, iki boşluk, üç boşluk görüntüleri eşliğinde iki boyutlu, M-Mode, renkli doppler, CW- Doppler ve PW doppler kullanılarak yapıldı. LV morfolojisi ve geometrisi, sistolik ve diyastolik fonksiyonları ASE (the American Society of Echocardiography) kılavuzlarında önerildiği gibi analiz edildi. Tüm olgularda ekokardiyografi görüntüleri kaydedilerek bu görüntüler üzerinden pik sistolik strain analizi yapıldı. HT' li bireylerde retinopati varlığının araştırılması için göz dibi incelemesi yapıldı. Ayrıca her bir hastadan birer tüp kan alınıp santrifüj edildikten sonra plazma kısmı -80 derecede muhafaza edildi.Daha sonra bu plazmalar NGAL kiti ile ELISA yöntemi ile çalışıldı ve NGAL değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Early Organ Damage and Neutrophil Gelatinase Related Lipocalin (NGAL) Levels in Primary Hypertensive Patients Introduction and Objective : End organ damage caused by hypertension can be early detected with various approaches. Early diagnosis and treatment may prevent end organ damage. The aim of this study was to evaluate the relation among neutrophil gelatinase-related lipocalin (NGAL) - a new biomarker for subclinical myocardial dysfunction and retinopathy-, global longitudinal strain (GLS) and early organ damage in hypertensive patients. Material and Method: Forty-six hypertensive patients and 21 healthy volunteers were included in the study. All patients had arterial blood pressure measurements and ECG was obtained. Echocardiographic examination was also performed to all subjects. Left ventricular morphology and geometry, systolic and diastolic functions were analyzed as suggested in the American Society of Echocardiography guidelines. GLS was calculated as the average of longitudinal strain measurements from 4-,2-, and 3- chamber views. Presence of retinopathy was investigated for hypertensive patients. NGAL was measured from serum with ELISA method. Results: GLS was found to be significantly decreased in the hypertensive group (compared to healthy subjects (-18.2 ± 4.8% vs.