Laparoskopik obezite cerrahisi geçiren hastalarda damar yolu ağrısı ile ameliyat sonrası ağrı ilişkisi
Pain relation between vascular access and postoperative diagnosis in patients with laparoscopic obesity surgery
- Tez No: 515573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÜREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İğne ağrı şiddetinin algılanmasında, kişinin ağrı hakkındaki bilişsel algısı ve psikolojik durumu önemlidir. Hipotez, kişinin“iğne ağrısı şiddeti”değerlendirmesinin postoperatif ağrı şiddetini ve analjezik tüketimini tahmin eden“bir öngörücü ölçek”olabileceğidir. Bu hipotez ışığında yaptığımız bu çalışmada; hastanemizdeki sleeve gastrektomi cerrahisi planlanan hastalarda preoperatif damar yolu ağrı şiddeti ile postoperatif ağrı arasındaki ilişkiyi araştırdık. Sleeve gastrektomi olacak 80 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalara preoperatif Ağrı Katastrofizasyon Skalası, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Distres Tolerans Testi formları doldurtuldu. Damaryolu girişimi sonrası hastaya ağrısını Numerik Değerlendirme Skalası ile skorlaması istenildi. Hastaların ağrı şiddeti Numerik Değerlendirme Skalası ile ekstubasyonu takiben 10. dakika, 2., 6., 8. ve 24. saatlerde ölçüldü ve Numerik Değerlendirme Skalası 3'ün üzerinde ise hastalara İV morfin uygulandı.
Özet (Çeviri)
The cognitive perception and psychological state of the person is important to measure the needle pain severity. The hypothesis is that“the severity of needle pain”may be a“predictive tool”to estimate the postoperative pain level and analgesic consumption of the individual. Therefore, we investigated the relationship between preoperative venipuncture pain and postoperative pain in patients scheduled for surgery in sleeve gastrectomy in our hospital. Eighty patients with sleeve gastrectomy were included in the study. Patients were asked to complete questionnaires including Pain Catastrophisation Scale, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale and Distress Tolerance Test preoperatively. After venous access procedure, patient was asked to score the venipuncture pain using Numerical Rating Scale. Pain intensity of the patients were measured by Numerical Rating Scale at 10th minute, 2nd, 6th, 8th and 24th hours after extubation, and intravenous morphine was administered if the level of Numerical Rating Scale was over 3.