Güvercin dışkılarında chlamydophila psittaci varlığının pcr metodu ile araştırılması
The assets of chlamydophila psittaci in pigeon feces investigate by pcr method
- Tez No: 515574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kanatlı Klamidiyozis'i; evcil ve yabani kuşlarda görülebilen, oldukça bulaşıcı, sistemik karakterde, zoonoz bir hastalıktır. Hastalık etkeni Chlamydia psittaci'dir. Etken; zoonoz bir karakter taşıdığı için, halk sağlığı yönüyle de önem arz eder. Gerçekleştirilen bu tez çalışması ile Ankara ve ilçelerinde aile yetiştiriciliği tarzında yetiştirilen kuşhanelerden toplanan 100 adet evcil güvercin dışkı örneğinde PCR ile C. psittaci etkeni varlığının (ompA geni) 2 farklı mevsimde araştırılması ve ompA geninin dizi analizi ile genotiplerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda bu 100 örnekten 6 örnekte (%6) C. psittaci ompA geni pozitif olarak bulunmuştur. Bu pozitif örneklerin 2'si Bala (1'i Aralık-Mart/kış, 1'i Haziran-Ağustos/yaz dönemi numunesi), 2'si Haymana (1'i Aralık-Mart/kış, 1'i Haziran-Ağustos/yaz dönemi numunesi), 2'si Gölbaşı (1'i Aralık-Mart/kış, 1'i Haziran-Ağustos/yaz dönemi numunesi) ilçelerinden olmak üzere aynı kuşhanelerden farklı mevsimlerde izole edilmiştir. Ayrıca izole edilen örneklerin Dünya veri bankası ile yapılan sekans analizleri karşılaştırıldığında; bütün izolatların % 100 genotip B, % 99 oranında da genotip E ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Avian Chlamydiosis, is a highly contagious, systemic zoonotic disease occuring in domestic animals and wild birds; where Chlamydia psittaci is the main agent. As this agent has a zoonotic character, it is also important for public health perspective. With this thesis study, it was aimed to investigate the presence of C. psittaci, from 100 domestic pigeon fecal samples collected from family breeding structured aviaries in Ankara and around regionds in 2 different seasons, were determined using PCR (ompA gene) and determine genotypes by sequence analysis of ompA gene. In the result of study, C. psittaci ompA was found to be positive in 6 samples (6%) of these 100 samples. Among these positive samples, 2 were from Bala (1 sample from December- March/winter, 1 sample from June-August/summer), 2 from Haymana (1 sample from December- March/winter, 1 sample from June-August/summer) and 2 were from Gölbaşı (1 sample from December- March/winter, 1 sample from June-August/summer); where the same agent was isolated in the same aviaries in different seasons. In addition when the sequence analysis of the isolated samples with the World database is compared; all isolates were found to be 100% genotype B and 99% genotype E.