Kuzey Irak buğday üretim alanlarındaki yabancı ot türlerinin araştırılması
Investigating the weed species prevailing in wheat production areas of Northern Iraq
  1. Tez No: 515610
  2. Yazar: SALIM SALEEM KHALID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMALİ ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma Kuzey Irak Bölgesi buğday üretim alanlarındaki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını Belleek amacıyla, 2018 yılında Mart ve Nisan aylarında yürütülmüştür. Sürvey çalışmaları, Kuzey Irak Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Duhok (Akrı, Berdareş, Summel ve Zaho), Erbil (Harir, Kelek ve Şeklawa) ve Musul (Al Quş ve Ayn Sıfn) olmak üzere 3 ile bağlı 9 ilçede, toplam 45 buğday üretim alanında yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu 15 monocotyledonae, 86 dikotiledonae olmak üzere 26 familyaya ait 75 cins ve 101 yabancı ot türü saptanmıştır. Bu yabancı otlardan Sinapis arvensis (10,97 bitki/m2), Galium ticornutum (8,50 bitki/m2), Avena fatua (7,00 bitki/m2), Hordeum spontaneum (6,46 bitki/m2), Convolvulus arvensis (6,04 bitki/m2), Ranunculus arvensis (4,49 bitki/m2), Fumaria asepala (3,90 bitki/m2), Avena sterilis (3,35 bitki/m2), Cardaria draba (3,31 bitki/m2) ve Turgenia latifolia (3,17 bitki/m2) türleri Kuzey Irak Bölgesi çapında en yoğun 10 tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the weed species prevailing in wheat production areas of Northern Iraq Region, their intensities and frequency of occurrence through March and April 2018 year. Survey studies were carried out in a total of 45 wheat production areas in 9 districts of 3 provinces, (Akrı, Berdareş, Summel and Zaho), Erbil (Harir, Kelek and Şeklawa) and Musul (Al Quş and Ayn Sıfn), located at the borders of Northern Iraq Region. The survey study identified 101 weed species (15 monocotyledonae, 86 dicotyledonae) and 75 genera and belonging to 26 families. Among these weeds, Sinapis arvensis (10.97 plants/m2), Galium ticornutum (8.50 plants/m2), Avena fatua (7.00 plants/m2), Hordeum spontaneum (6.46 plants/m2), Convolvulus arvensis (6.04 plants/m2), Ranunculus arvensis (4.49 plants/m2), Fumaria asepala (3.90 plants/m2), Avena sterilis (3.35 plants/m2), Cardaria draba (3s31 plants/m2) and Turgenia latifolia (3/17 plants/m2) were identified as 10 most intensive species in the Northern Iraq region.