Potential nutritive value and methane production of some ruminant feedstuffs from north of Iraq estimated using an in vitro gas technique
Kuzey Irak'tan elde edilen bazı ruminant yemlerin in vitro gaz tekniği kullanılarak potansiyel besleme değerinin ve metan üretiminin belirlenmesi
- Tez No: 390376
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kuzey Irak'tan toplanan bazı yem kaynaklarının kompozisyonu ve besleme değerini belirlemek için yapılmıştır. Tür, yemlerin kompozisyonu ve besleme değerini önemli derecede etkilemiştir. Yemlerin ham protein içeriği %2.48 ile 24.00 arasında değişmiştir. Dut yapraklarının ham protein içeriği en yüksek bulunurken en düşük ham protein içeriği ise buğday samanından elde edilmiştir. Yemlerin gaz üretim değerleri 13.66 ile 48.33 ml arasında değişmiştir. En yüksek gaz üretimi Quercus aegilops palamudundan elde edilirken en düşük gaz üretimi Salix babylonica yapraklarından elde edilmiştir. Metan üretimi %11.98 ile 21.56 arasında değişmiş olup en yüksek metan üretim miktarı buğday samanında en düşük metan üretimi ise Salix babylonica yapraklarından elde edilmiştir. Yemlerin metabolik enerji içerikleri 5.35 ile 11.21 MJ/kg KM arasında olup en yüksek metabolik enerji içeriğine Quercus infectoria palamudunda elde edilirken en düşük metabolik enerji içeriğine Pistacia eurycarpa yapraklarında elde edilmiştir. Yemlerin sindirim derecesi %41.94 ile 79.05 arasında değişmiş olup en yüksek sindirim derecesi Quercus infectoria palamudunda elde edilirken en düşük sindirim derecesi Salix babylonica yapraklarından elde edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar Kuzey Irak'tan elde edilen 13 farklı yemin kompozisyonu ve potansiyel besleme değeri hakkında önemli bilgiler sağlamıştır. Bununla birlikte, bu yemlerin gerçek besleme değerinin belirlenmesi için in vivo denemelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the chemical composition and potential nutritive value of some feedstuffs from Northern Iraq. The species has a significant effect on the chemical composition and potential nutritive value of feedstuffs. The crude protein content was ranged from 2.48 to 24.00%. The highest value of CP was obtained with Morus alba leaves and the lowest value was obtained with wheat straw. The gas production of feedstuffs ranged from 13.66 ml to 48.33 ml. The highest gas production was obtained from Quercus aegilops acorn and the lowest gas production was obtained from Salix babylonica leaves. Methane (CH4 ml) varied from 1.63 to 8.38 ml. The highest CH4 ml was obtained from Quercus infectoria acorn but the lowest CH4 ml was obtained from Salix babylonica leaves. Methane percent ranged from 11.98 to 21.56%. The highest CH4% was obtained from wheat straw but the lowest CH4% was obtained from Salix babylonica leaves. Metabolizable energy (ME) of feedstuffs ranged from 5.35 to 11.21 MJ/kg DM. The highest ME was obtained from Quercus infectoria acorn and the lowest ME was obtained from Pistacia eurycarpa leaves. Organic matter digestibility (OMD) was varied from 41.94 to 79.05%. The highest OMD was obtained from Quercus infectoria acorn but the lowest OMD was obtained from Salix babylonica leaves. These results may provide important information on the chemical composition and potential nutritive value of the thirteen species of feedstuffs in Northern Iraq. However, further in vivo studies are required to determine the actual nutritive value of feedstuffs from Northern Iraq.