Frequency and phase locking of oscillators and magnetrons
Osilatörlerin ve magnetronların frekans ve faz kilitlemeleri
- Tez No: 515617
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Phase control of oscillators is a method used to improve both frequency stability and phase noise. Despite magnetrons are simple and cost effective high power microwave generators, they suffer from frequency and phase instabilities. Therefore, array construction with magnetrons is a difficult task. Using injection locking method, phase control can be established, hence output stabilities of generators can be improved. As a result, output power signals of the locked magnetrons can be added in the radiation field without using a combiner. In this thesis, Adler's injection locking theory is verified using a 300 MHz solid-state oscillator circuit with three locking configurations such as master-slave, peer-peer and self-locking. Phase and frequency locking is achieved for three cases. In the master-slave experiment, it is observed that phase noise of free-running oscillator, being locked to master oscillator, is improved about 11 dBc/Hz at 100 kHz offset. For peer-peer locking, an improvement of 3 dBc/Hz at 100 kHz offset and for self-locking, an improvement of 5 to 10 dBc/Hz at 100 kHz is observed according to the coaxial cable length. Observing the agreement between theory and application, an experimental setup for master-slave locking of two industrial magnetrons is proposed.
Özet (Çeviri)
Osilatörlerin faz kontrolü frekans kararlılığı ve faz gürültüsünü iyileştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Magnetronlar, basit ve uygun maliyetli yüksek güçlü mikrodalga üreteçleri olmalarına rağmen frekans ve faz kararlılıkları bakımından zayıftırlar. Bu nedenle, magnetronlarla dizi yapısı oluşturmak zordur. Faz kontrolü enjeksiyon kilitleme yöntemi kullanılarak sağlanabilir, böylece üreteçlerin çıkış kararlılıkları iyileştirilebilir. Sonuç olarak, kilitli magnetronların çıkış gücü sinyalleri, bir birleştirici kullanılmadan radyasyon alanında birbirlerine eklenebilir. Bu tezde, Adler'in enjeksiyon kilitleme teorisi, ana-bağımlı, eşler arası ve kendinden kilitleme düzenekleriyle 300 MHz'lik bir katı hal osilatör devresi kullanılarak doğrulanmıştır. Üç durum için de faz ve frekans kilitlenmesi sağlanmıştır. Ana-bağımlı deneyinde, serbest çalışan osilatörün faz gürültüsünün 100 kHz ofsette 11 dBc/Hz iyileşme ile ana osilatöre kilitlendiği gözlenmiştir. Eşler arası kilitlemede 100 kHz ofsette 3 dBc/Hz ve kendinden kilitlemede 100 kHz ofsette koaksiyel kablo uzunluğuna göre 5 ila 10 dBc/Hz arasında iyileşme kaydedilmiştir. Teori ve uygulama arasındaki mutabakat göz önünde bulundurularak, iki endüstriyel magnetronun ana-bağımlı kilitlemesi için bir deney düzeneği önerilmiştir.