Repetition-rate stabilization of a femtosecond stretched-spectrum fiber laser
Femtosaniye, gerilmiş tayflı fiber lazerde tekrar frekansının dengelenmesi
  1. Tez No: 177181
  2. Yazar: COŞKUN ÜLGÜDÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÖMER İLDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada yeni bir mod kilitleme rejimi olan gerilmiş tayflı bir fiber lazerin tekrar frekansının dengelenmesi bildiriliyor. İsmi işaret ettiği gibi, bu lazer kovuk içinde bir tur boyunca periyodik olarak daralıp genişleyen tayfa sahip atımlar üretir. Bilgimiz dahilinde bu daralıp genişleme şimdiye kadar bir lazer de gözlemlenmiş en güçlü değişimdir. Bu derece yüksek doğrusal olmayan etkilerde bile lazerin normal bir gerilmiş atımlı lazere nazaran daha sağlam olması dikkate değer.Sağlamlığından cesaret alarak, gerilmiş tayflı fiber lazerin frekans ölçüm bilimi ve hızlandırıcı tabanlı yeni nesil ışık kaynağı uygulamalarında umut veren alternatif lazer salıngaç olduğu öneriliyor. Lazer çıktısının fotoseziminden sonra üst harmoniklerinden biri 1.3 GHz'de çalışan, yüksek derecede kararlı bir dielektrik çınlaç salıngacına (DRO) kilitlenir. Lazer üzerindeki çevresel faktörleri azaltmak için, el yapımı bir kutulama yapılmış ve kovuk içindeki fiberlerin sıcaklık kontrolü sağlanmıştır. Lazerin kutulanması kararlılığını dramatik olarak arttırmış, 5kHz bant aralığına kadar DRO'dan daha kararlı olmuştur. Sıcaklık kontrolü yeteri kadar hassas olmadığından, lazer faz gürültüsünü azaltmamış, fakat klimasız ortamda lazer sıcaklığının limitler içinde kalmasını sağlamıştır. Şu anki kurulumla, en fazla birkaç kHz kilitleme sınırı elde edilmektedir. Aşırı rahatsızlıklar engellenirse sistem potensiyel olarak sonsuza kadar kilitli kalabilir.
Özet (Çeviri)
In this work, repetition-rate stabilization of a ?stretched-spectrum? fiber laser is reported, which corresponds to a new modelocking regime. As the name implies, the laser produces pulses undergoing periodic breathing of the spectra during a complete round trip through the cavity. To the best of our knowledge, this breathing is the strongest modification observed in a laser to date. It is noteworthy that even under such strong nonlinearity the laser is more robust than the regular stretched-pulse laser.Encouraged with its robustness, it is proposed that the stretched-spectrum fiber laser is a promising alternate to laser oscillators for frequency metrology applications and laser master oscillators in use with accelerator based next-generation light sources. After photodetection of the laser output, one of the upper harmonics of the laser is locked to a highly stable dielectric resonator oscillator (DRO) at 1.3 GHz. In order to reduce the environmental effects on the laser, a handmade encasing was developed and temperature control of the fibers in the cavity was implemented. Remarkably, the custom encasing of the laser dramatically improved the laser?s stability, outperforming the DRO up to a 5 kHz bandwidth. Since the heating-loop is not sensitive enough, latter upgrade does not decrease the phase noise of the laser, but ensures the temperature stability stays within limits in unclimatized environment. With the present setup, we observe a maximum locking range of a few kHz. The system has the potential to stay in-lock indefinitely, as long as the excessive perturbations on the system are prevented.