Hekimlerin tıp hukuku ve mevzuatlar hakkında bilgi düzeyi ve davranışları
The level of information on doctors about Medicine law and A legislation
- Tez No: 515649
- Danışmanlar: DOÇ. AHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET GİRİŞ: Tıp tarihi insanlığın varoluşuyla birlikte başlamıştır. İnsanlık tarihinin ilk yıllarından itibaren hekimlere dinsel misyonlar yüklenmiş ve hekimlerin tanrısal güçlere sahip olduğu düşünülmüştür. Hasta haklarının gelişmesine paralel olarak tıbbi malpraktis ve tıp hukuku konuları tartışılmaya başlanmıştır. Sağlık sistemiyle ilgili hoşnutsuzluklar beraberinde malpraktis dava sayılarını artırmış ve zamanla tazminat miktarları çok yüksek değerlere ulaşmıştır. YÖNTEM: Çalışmamızda hastanemizde çalışan tıp fakültesinde mezun olmuş, gönüllü olarak katılmayı kabul eden, uzman, asistan, pratisyen hekimler ve öğretim üyeleri oluşturmaktadır. Katılımcılara sosyodemografik verilerden, tıp hukuku ve mevzuat konularından oluşan bilgi ve davranışlarını ölçen bir anket formu uygulanmıştır. 32 Sorudan oluşan anket öncesi kişiler anket hakkında bilgilendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi SPSS 23 programı kullanılarak yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya veri toplama araçlarını eksiksiz olarak cevaplayan 313 doktor dahil edilmiştir. Katılımcıların %55,6 (n:174)'ü asistandı. En çok katılan bölüm aile hekimliği (n:79) en az katılan bölüm çocuk nörolojı (n:1), immunoloji ve alerji, (n:1) ve geriatri (n:1) oldu. Katılımcıların yaş ortalaması 35,82 ± 9,45 yıldır. Katılımcıların %79,6 (n:249) 'sı herhangi bir soruşturma geçirmemiş, %20,4 (n:64) 'sı soruşturma geçirmişti. En az bir kez soruşturma geçirenlerin %37,5'si (n:24) cezai yaptırımla karşılaşırken, %62,5 (n:40)'i ise ceza almamış. En fazla soruşturma geçiren branş dahili bölüm n:46 (%22) olarak bulundu. Katılımcıların %54 (n=169) 'ü malpraktis kavramının hasta muayenesi sırasındaki girişimlerini olumsuz etkilediğini ifade ederken, %24,3 (n=76)'ü olumlu etkilediğini düşünüyor; %21,7 (n:68)'si bu konuda fikirleri olmadığını ifade etti. Çalışmaya katılan hekimlerin asistan ve diğer (uzman, pratisyen, öğretim görevlisi) olarak ayrıldığında, toplam doğru sayısına göre bakıldığında anlamlı bir farlılık saptanmadı (p:0,585).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: History of Medicine began with the existence of humanity . Beginning from the first years of human history,religious missions were imposed on doctors, and they were thought to have divine Powers . In parallel with the development of patient rights, medical malpractice and medical law were discussed. Dissatisfaction with the health system has increased the number of malpractice cases and over time the amount of compensation has reached very high values. METHODS: In our study we study with people who works in our hospital graduated from the Medical faculty, volunters, experts, assistants, practitioner doctors and faculty members. A questionnaire that measures information and behaviors of sociodemographic data, which is composed of medicalla wandlegislation, has been applied to the participants. Participants were informed about the questionnaire before the survey consisting of 32 questions. The data were analyzed by using SPSS 23 program. RESULTS: 313 doctors who fully responded to the data collection tools were included in the study. 55.6% (n:174) of the participants were assisted. The most involved group was family medicine (n:79), the least participant was child neurology, immunology and allergy and geriatrics. Age of the participants was 35,82#9,45 years. 79.6% (n:249) of the participants did not conduct any investigation, 20.4% (n:64) of them did. While 37.5% (n:24) of the investigators received penalty, 62.5% (n:40) did not . the most inquiries were found in the internal segment n:46 (%22). 54% (n=169) of the participants stated that the concept of malpractice negatively affected their interventions during the examination of the patients and 24.3% (n=76) of them believed that they had a positive effect. 21.7% (n:68) said that they do not have ideas on this issue. When the physicians who participated in the study were separated as assistants and others (experts, practitioner, professor) there was no significant difference according to the total number of corrected (p:0,585).