Yönetici hemşirelerin hizmetkar liderlik düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of servant leadership levels of executive managers
- Tez No: 515682
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yönetici Hemşirelerin Hizmetkar Liderlik Düzeylerinin Değerlendirilmesi Hemşirelikte kendisini mesleğine adayan, değişim ve dönüşüm için öncülük eden, insanlık için yeni fırsatlar sunup böylece potansiyellerini performansa dönüştürmelerini tetikleyen hizmetkar liderlere ihtiyaç vardır. Araştırmada, hemşirelerin sorumlu hemşirelerini hizmetkar lider olarak algılayıp algılamadıklarının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Trabzon merkezindeki bir üniversite ve üç kamu hastanesinde çalışan toplam 1610 hemşire oluştururken, örneklemi evreni bilinen örneklem büyüklüğü yöntemi ile hesaplanan ve hastanelerden tabakalı örneklem yöntemiyle seçilen ve çalışmaya katılımda gönüllü 311 hemşire oluşturmuştur. Veriler demografik özellikleri içeren bilgi formu ve Hizmetkar Liderlik Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgulara göre hemşirelerin %54.3'ü lisans/lisansüstü eğitime sahip, %85.2'si 4A kadrosunda ve %56.3'ü kamu hastanelerinde çalışmaktadır. Bu hemşirelerin değerlendirmelerine göre sorumlu hemşirelerinin hizmetkar liderlik puan ortalaması 49±13.01 (min=14, max=70). Alt boyutlar puan ortalaması ise güçlendirme boyutu için 24.81±6.50, hizmet boyutu için 13.30±4.13, vizyon boyutu için 10.89±3.17'dir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Servant Leadership Levels of Executive Managers In nursing, there is a need for servant leaders who dedicate themselves to their profession, pioneer change and transformation, offer new opportunities for humanity, and thus trigger their potentials to turn into performance. In the study, it was aimed to determine whether nurses perceive their charge nurses as being servant leader. While the study population includes a total of 1610 nurses working in a university and three public hospitals in Trabzon center, its sampling consists of 311 nurses who were calculated by sample size method whose population is known, selected by stratified sampling from hospitals and volunteered to participate in the study. The data were collected by means of a questionnaire containing demographic attributes and servant leadership scale. According to findings, 54.3% of nurses have undergraduate/graduate education, 85.2% of them are in 4A staff and 56.3% work in public hospitals. According to these nurses, the mean of the servant leadership score of the responsible nurses was 49±13.01 (min=14, max=70). The subscale average score was 24.81±6.50 for the reinforcement dimension, 13.30±4.13 for the service dimension and 10.89±3.17 for the vision dimension.