Hemşirelerin yönetici hemşirelerinin hizmetkar liderliğine ilişkin algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri
Nurses' perceptions of nurse managers' servant leadership and their organizational commitment levels
- Tez No: 518581
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Amaç:Araştırma hemşirelerin yönetici hemşirelerinin hizmetkar liderliğine ilişkin algıları ve örgütsel bağlılık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem:Tanımlayıcı nitelikteki çalışma İstanbul ilindeki 11 devlet hastanesinden 329 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Hizmetkar Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t test, One-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Kruskall Wallis-H test, Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular:Hemşirelerin yaş ortalaması 30,78±7,02 olup, %88,4' ü kadın, % 64, 7'si evli, %51,7'si lisans mezunu, %43,5'i 1-5 yıl mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin Hizmetkar Liderlik Ölçeği toplam ve sevgi, güçlendirme, vizyon, fedakarlık, güven alt boyutları puan ortalaması sırasıyla 47,30±12,73, 10,91±2,97, 10,76±2,87, 9,83±2,99, 5,69±2,30, 10,12±3,26 olarak bulundu. Hemşirelerin Örgütsel Bağlılık Ölçeği toplam ve duygusal, devam ve normatif bağlılık puan ortalamaları sırasıyla 2,61±0,81, 2,71±1,01, 2,57±0,89, 2,55±0,83 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was performed to determine nurses' perceptions of nurse managers' servant leadership and their organizational commitment levels. Material and Methods: This descriptive study was performed with 329 nurses working in 11 public hospitals in Istanbul. IntroductoryInformation Form, Servant Leadership Scale and Organizational Commitment Scale were used to collect the data. Descriptive statistics, Student's t test, one-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H test, Spearman Correlation Analysis were used to evaluate the data. Results: Nurses had a mean age of30.78±7.02 years, 88.4% were women, 64.7% were married, 51.7%had bachelor's degree and43.5% had 1-5 years of professional experience. Nurses' total score from the Servant Leadership Scale and mean scores from the love, empowerment, vision, altruism and trust subscales were 47.30±12.73, 10.91±2.97, 10.76±2.87, 9.83±2.99, 5.69±2.30, 10.12±3.26 respectively. Nurses' total score from the Organizational Commitment Scale and mean scores from the affective, continuance and normativesubscales were 2.61±0.81, 2.71±1.01, 2.57±0.89, 2.55±0.83 respectively.