Kadın çalışanlarda yaşanan iş-aile çatışması ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki: Burdur/Bucak örneği
Relationship between business-family conflict and breeding levels in women's workers: The example of Burdur/Bucak
  1. Tez No: 515688
  2. Yazar: SEMA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kadınlar dünya kurulduğundan bu yana çalışmaktadırlar. İlkel toplumlardan gelişmiş toplumlara kadar uzanan toplumsal gelişim süreci içinde kadın gerek evin içinde, gerekse dışarıda ekonomik hayata aktif olarak katılmıştır. Günümüzde değişen aile, eğitim, iş ve çalışma şartları çalışan kadınların şartlarında da değişimler meydana getirmiştir. Kadınlar, ev hanımlığı ve annelik rollerinin yanı sıra bir meslek edinmek için çaba sarf etmeye başlamıştır. Hiç şüphe yok ki çalışma hayatı kadına başta ekonomik bağımsızlık olmak üzere pek çok avantaj sağlamıştır. Ancak geleneksel aile yapısının neden olduğu birçok sorunları da beraberinde getirmiştir. İş hayatı ile aile hayatı arasında kalan kadın, aşırı rol yüklenmesi sonucu yıpranmakta ve tükenmişlik yaşamaktadır. Bu çalışmada kadın çalışanlarda yaşanan iş-aile çatışması ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Bucak ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenlere yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen bulgular değerlendirmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak iş-aile çatışması ve tükenmişlik seviyesinin kişilerin yaşına, sahip oldukları çocuk sayısına, aylık net gelire, çalışma yılına ve fiziksel veya psikolojik rahatsızlıklarının bulunup bulunmamasına göre farklılaşma olduğu, ayrıca iş-aile çatışması ile tükenmişlik arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Women have been working since the world was founded. Within the process of social development ranging from primitive societies to sophisticated societies, economic life has actively participated in women, in the home, and outside.Today, changing family, education, work and working conditions have brought changes in the conditions of working women.Women have begun to make efforts to acquire a profession as well as housewives and maternity roles.There is no doubt that working women have many advantages, especially economic independence. However, it has brought with it many problems that are caused by the traditional family structure. The woman who lies between the work life and the family life, wears the consequence of overloading the role and the burnout lives. In this study, it is aimed to examine the relationship between the work-family conflict and burnout levels experienced in women workers. In this context, an attempt was made to evaluate the findings obtained as a result of the questionnaire survey conducted by teachers of the Ministry of National Education in the district of Bucak. As a result, it has been determined that the level of work-family conflict and burnout varies according to the age of the persons, the number of children they have, the monthly net income, the year of employment and the presence or absence of physical or psychological disturbances.