6360 sayılı yasa ve uygulamasına yönelik değerlendirmeler: Hatay (Kırıkhan) örneği
Evaluations of law no. 6360 and its iplementation: Hatay (Kırıkhan) example
  1. Tez No: 515689
  2. Yazar: BURAK KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünyada birçok alanda değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Hiç şüphesiz bu değişim ve dönüşümden etkilenen alanların başında yerel yönetim birimleri gelmektedir. Yerel yönetimler, geçmişten günümüze yerel ihtiyaçları karşılamak üzere kurulmuş anayasal bir birim olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerel yönetim birimleri yerelde kamu hizmetlerinin sunulması aşamasında halkın yönetime katıldığı birimlerdir. Bu birimlerin görevlerini bizzat kendi organları tarafından yerine getirmesi uygun görülmüştür. Yerel yönetim birimleri, il özel idaresi, belediyeler, büyükşehir belediyeleri ve köy yönetimlerinden oluşmaktadır. Türkiye perspektifinden baktığımız zaman kamu yönetiminde reform çalışmalarına 1980'li yıllardan itibaren ağırlık verildiği görülmektedir. Bu zaman diliminde göze çarpan reformların ağırlık noktası yerel yönetim birimleri olmuştur. 2012 yılına gelindiğinde 6360 sayılı Büyükşehir Yasası resmen kabul edilmiş, büyükşehir sayısı 29'a yükselmiş daha sonra 2013 yılında 6447 sayılı Yasa ile Ordu ili de büyükşehir kapsamına alınarak bu sayı 30'a çıkmıştır. Genel olarak 6360 sayılı Yasa ile yerel yönetimler alanında radikal kararlar alındığını görüyoruz. Bu kararlardan göze çarpan en önemli değişiklik ise büyükşehir sınırlarında bulunan il özel idarelerinin, belde belediyelerinin ve köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılmış olması ve köylerin mahalle statüsüne dönüştürülmesidir. Bu reform anlayışı yerel yönetim dizgesi üzerinde birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Nitel bir araştırma ve inceleme özelliğinde olan bu tez çalışmamızda yasanın yerel yönetim sistemine getirdikleri ve yasaya yönelik olumlu ve olumsuz değerlendirmeler incelenecektir. Bahsi geçen yasa ile ilgili yerelde (Hatay-Kırıkhan ölçeğinde) halkın temsilcisi konumunda bulunan başta muhtarlar olmak üzere, siyasilerle, sivil toplum örgütü ve yerel basın temsilcileri ile mülakatlar gerçekleştirilmiş ve sonuçlar nitel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, there is a change and transformation in many areas in the world. Undoubtedly, local governments are at the forefront of the areas affected by this change and transformation. Local governments, have been established to meet local needs from past to present as a constitutional unit. Local government units are the units where the public participates in the process of providing public services at the local level. The duties of these units are considered to be fulfilled by their own bodies. Local government units consist of special provincial administrations, municipalities, metropolitan municipalities and village administrations. From the perspective of Turkey, it is observed that since the 1980s, efforts have been made to reform the public administration. During this period, the weight of significant reforms was in local administrations. In 2012, the Metropolitan Law No. 6360 was officially adopted, the number of metropolitan increased to 29, and in 2013 the Ordu province became Metropolitan with the Metropolitan Law No. 6447 and this number increased to 30. In general, we see radical decisions taken in the field of local governments by Law No. 6360. The most significant change in these decisions is the removal of the legal entities of the provincial administrations, subdistrict municipalities and villages located at the borders of the metropolitan area and the transformation of the villages into neighborhood status. This concept of reform has brought together many discussions at the local level. In this thesis, qualitative research and examination has been carried out in the positive and negative evaluations of the Law of local governments. With this Law, interviews with Mukhtar, politicians, civil society organization and local press representatives have been conducted and the results have been evaluated qualitatively.