Peripheral learning and its effectiveness in intensive English classes
Yoğun İngilizce sınıflarında çevresel öğrenme ve etkinliği
  1. Tez No: 515696
  2. Yazar: NİZAMETTİN BLEDA DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Öğrenme ortamında bulunan bilgilere bir süre maruz kalmanın bilinçaltı öğrenmeye yol açtığı iddiasına 'çevresel öğrenme' denir. Bu terim, 1970'li yıllarda, öğrenme çevresini öğrenme sürecinin en önemli faktörlerinden biri olarak gören ve çevreyi öğrenme işlemi için en ideal şekle getirmenin önemini vurgulayan Georgi Lozanov tarafından oluşturulmuştur. Bu fenomenden sınıfta yararlanılarak, zahmetsiz ve otomatik öğrenmeye yol açılabilir. Bu araştırmanın amacı, çevresel öğrenmenin renkli ve resimli eğitimsel posterler aracılığıyla sınıfta kullanılmasının potansiyel faydalarını ve böyle posterlerin Türkiye'de üniversite İngilizce hazırlık öğrencileri üzerindeki bilişsel ve duygusal etkilerini incelemekti. Bu doğrultuda, bir hazırlık sınıfı gramer ve kelime bilgileri ile örnekler içeren 27 posterle donatıldı ve bu posterler toplam 12 hafta sınıfta asılı kaldı. Bu süre içinde kurum tarafından iki ara sınav yapıldı (ilki 4 hafta sonra, ikincisi 12 hafta sonra). Deney grubunun (24 öğrenci) puanları aynı seviyedeki bir kontrol grubunun (21 öğrenci) puanları ile karşılaştırıldı. Deney grubunun ilk sınavdaki gramer ve kelime puanlarının biraz daha yüksek olduğu ve ikinci sınavdaki gramer ve kelime puanlarının önemli derecede daha yüksek olduğu bulundu. Grupların birinci ve ikinci ara sınavlar arasında gösterdikleri ilerleme karşılaştırıldığında da deney grubunun lehine önemli bir fark bulundu. Ayrıca, öğrenciler ile yapılan mülakatlar sonucunda öğrencilerin genellikle posterlere olumlu düşünceler beslediği ve onları sıklıkla incelediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea that being exposed to information contained in the learning environment over a period of time causes subconscious learning is called 'peripheral learning'. This term was coined by Georgi Lozanov in the 1970's, who viewed the learning environment as a crucial part of the learning process and emphasized the optimization of the environment for the learning process. Utilizing this phenomenon in the classroom could lead to effortless and automatic learning. The aim of this study was to explore the potential benefits of peripheral learning via the use of colorful, illustrative educational posters within the classroom and the cognitive and emotional effects of using such posters on university English preparation students in Turkey. One such classroom in a foreign languages department was decorated with 27 different posters containing grammatical and lexical items along with illustrative and written examples, which remained for a total of 12 weeks. Two midterm exams were conducted by the department during this period (the first after four weeks of exposure, the second after 12 weeks of exposure). The scores of the experimental group (24 students) were compared to those of a control group (21 students). It was found that the experimental group had somewhat significantly higher grammar and vocabulary scores in the first exam, and significantly higher grammar and vocabulary scores in the second exam. A comparison of each group's progress between the first and second midterms also showed a significant difference in favor of the treatment group. Furthermore, interviews with the students exposed to the posters showed that students generally tended to have positive feelings towards them and tended to examine the posters often.