John Locke'da din – ahlak ilişkisi
Relation between Religion and Morality in John Locke
- Tez No: 515697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SIDIKA OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Din ve ahlak değer koyucu olarak insan hayatına yön veren iki önemli alandır. Bunlar arasındaki ilişkinin varlığı ve niteliği her zaman felsefe ve ilahiyat sahalarında tartışma konusu olmuştur. Locke'un bu konudaki yaklaşımı bilginin kaynağına tecrübeyi koyarak yeni bir anlayış geliştirdiği için farklılık göstermektedir. Bu çalışmada Locke'un din ve ahlak ilişkisini nasıl kurduğu ve temellendirdiğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda onun bilgi, akıl, iman, inanç, vahiy anlayışları da ele alınmış ve tartışılmıştır. Locke ahlaki temellendirmesini epistemoloji ve din felsefesiyle ilişkilendirilerek yapmaktadır. Çalışmamızda insanın kendisinin var olma nedenini bulması ve nasıl yaşaması gerektiği üzerine inceleme yapılmış ayrıca ahlak kurallarına uyulmadığı takdirde ortaya çıkabilecek sorunlar değerlendirilerek tartışılmıştır. Locke Hristiyan dininin akla uygunluğunu göstermeye çalışmıştır. Aynı zamanda ahlak ilkelerinin devamlılığı içinde Tanrı'ya ihtiyaç duyulduğunu belirtmektedir. Locke'un felsefesinde akıl son yargıç, son dayanaktır. Akıl ve diğer yetiler sayesinde insan Tanrı'nın mevcudiyetini idrak edebilmektedir. Locke doğa kanunu, hürriyet, mülkiyet gibi insanı ilgilendiren diğer konuları bu ilişki bağlamında yorumlamaktadır. Sonuç olarak John Locke'un din ve ahlak ilişkisi Tanrı, akıl ve vahiy arasındaki bağlantıyı kurarak bunu bir yandan teolojik bir yandan rasyonel temellere dayandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religion and morality are two significant areas that direct human life within the history of philosophy. The problem how the relation between them is significant for Locke. Because his moral grounding is done being associated with epistemology and philosophy of religion. In this thesis, it is studied on the reason d'etre of a man and how to live. The possible problems to appear are also studied and discussed in case moral rules of John Locke's philosophy are not obeyed. Locke tries to show the rationality of Christianity. At the same time, he states that God is needed for the continuity of moralities. Wisdom is the final judge and base. In this context, the relation between religion and morality in John Locke and connection among God, wisdom and revelation are evaluated. A man can comprehend God's existence by courtesy of wisdom and other competences. In this context, Locke discourses on subjects regarding humans and what the moral problems are of capital importance.