Assessing development of learners' target culture awareness in Turkish elt classrooms
Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği sınıflarında öğrencilerin hedef kültür farkındalıklarının arttırılmasının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 515717
  2. Yazar: ÖZGE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği bölümü birinci sınıf öğrencilerinin hedef kültür farkındalıkları gelişimi ile ileri yazma becerileri derslerindeki doğrudan kültür öğretimi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bunu açığa kavuşturmak için, karma yöntem araştırma tasarımı uygulanmıştır. Nicel veriler, öğrenilmiş paragraf geliştirme yöntemine dayalı olarak haftalık yazılmış metinler aracılığıyla toplanmıştır. Değerlendirme aracı olarak, uyarlanmış bir çözümleyici yazma yönergesi kullanılmıştır. Nitel veriler, deney grubundan gönüllü katılımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerin kayıt belgeleri aracılığıyla incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi İngiliz Dili Öğretmenliği bölümünden 33 katılımcıdan oluşmaktadır. Uygulama aşaması altı hafta sürmüştür ve deney grubu, yazma öncesi aşamasında doğrudan kültür öğretimine tabi tutulmuşken kontrol grubu dolaylı kültür öğretimine maruz bırakılmıştır. Metinlerin yazma konularındaki kültürel algı gelişimi için verilen puanlar, nicel verileri oluşturmuştur ve bunlar SPSS İstatistik 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Nicel veriler normal bir dağılım göstermediği için parametre dışı testler kullanılmıştır. Betimleyici ve çıkarımsal istatiksel yöntemleri analizlerine başvurulmuştur. Nicel verilerin sonuçları, haftalık yazılmış metinler bakımından deney grubunun kontrol grubu üzerinde hedef kültür farkındalığı gelişimine yönelik esasen bir üstün gelişme göstermediğini ortaya koymuştur. Nitel veri analizi, deney grubundaki öğrencilerden gönüllü 13 katılımcı ile gerçekleştirilen görüşmelerle yapılmıştır. Nitel bulgular, öğrencilerin doğrudan kültür öğretiminin uygulama evrelerinde karşılaştıkları teknik ve materyalleri kullanma hususunda olumlu bir tutum sergilediklerini göstermiştir. Kültür odaklı faaliyetlerin, İngilizce yeterlik düzeylerini geliştirmelerine ve gelecekte mesleki alanlarına daha hakim birer yabancı dil eğitmeni olmalarına yardımcı olabileceği kanaatinde bulunmuşlardır. Ayrıca, dil görevleri vasıtasıyla hedef dil ve kültürüne ilişkin kültürel hassasiyeti geliştirerek kültür ve dil öğreniminin yabancı dil eğitmenleri tarafından öğrenciler için kolaylaştırılabileceği çıkarsanmıştır. Elde edilen nicel ve nitel veri bulgular arasında bir tutarsızlık ortaya çıktığı için bu çalışma, dilsel becerilerin gelişiminde kültür öğretimi ve hedef kültür farkındalığının arttırılmasının değerlendirilmesi üzerinde özellikle Türk eğitim sistemi çerçevesinde daha büyük örneklemler vasıtasıyla daha fazla nicel ve nitel araştırmaların yapılması gerektiği ihtiyacının hala var olduğu sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between direct teaching of culture in advanced writing skills courses and the development of target culture awareness of the first year ELT students at a state university in Turkey. A mixed method research design was applied. The quantitative data were collected through weekly-written scripts based on the learned paragraph development methods. An adapted version of analytic writing rubric as an assessment instrument was employed. The qualitative data were gathered from interview sessions and analyzed via interview transcripts. The sample included 33 participants from the ELT department at Hacettepe University. The implementation phase lasted six weeks that experimental group took their course with direct teaching of target culture in pre-writing phases. The scores given for the development of cultural sense in writing topics were analyzed via SPSS Statistics 22.0. Non-parametric tests were performed since the quantitative data did not display a normal distribution. Descriptive statistics and inferential analysis were operated. Quantitative findings indicated that the experimental group did not demonstrate substantially superior development over the control group in terms of target culture awareness concerning their weekly-collected writing assignments. Thirteen voluntary ELT students in the experimental group attended interview sessions. Qualitative findings displayed that ELT students had a positive attitude toward using techniques and materials they came across in implementation phases. They were of opinion that culturally-oriented activities could assist them to improve their English and be a knowledgeable FL educator. It was inferred that target culture and language learning could be facilitated through developing cultural sensitivity with language tasks by FL educators. This study concluded that since a discrepancy between the findings of quantitative and qualitative data emerged, there is still a requirement in conducting more quantitative and qualitative research on culture teaching in Turkish educational contexts with larger samples.