Model insansız hava aracı üretimi
Model unmanned aerial vehicle production
  1. Tez No: 515733
  2. Yazar: İSMAİL AYKUT KARAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, model bir insansız hava aracı (İHA) tasarlanarak 3D yazıcı yardımı ile üretimi gerçekleştirilmiştir. Model İHA; malzeme özellikleri, İHA uçuş şartları ve 3D yazıcı ile üretilebilirliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Üretimde daha dayanıklı olması nedeniyle malzeme olarak ABS kullanılmıştır. Tasarlanan İHA parçaları ANSYS programı yardımıyla analiz edilerek kullanılabilirliği ve istenen özellikleri sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilmiştir. Elde edilen olumlu sonuçlar ışığında üretim aşamasına geçilmiştir. Üretim, bir katmanlı imalat türü olan 3D yazıcı teknolojisi ile gerçekleştirilmiştir. Üretilen parçaların bir araya getirilmesi için epoksi yapıştırıcılar kullanılmıştır. Üretimi gerçekleştirilen model İHA ile uçuş denemeleri yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Model İHA ile görüntü alınması bir IP kamera yardımıyla sağlanmış olup 600 metre çapındaki bir alanda etkilidir. Kamera 360 derece görüntü alabilme ve gece görüş özelliklerine sahiptir. Ayrıca kontrol paneli üzerinde bulunan ekranı sayesinde kaydedilen görüntünün anında izlenebilme imkânı bulunmaktadır. Bu çalışma ile İHA'nın 3D yazıcılarla üretiminin gerçekleştirilebilirliği kanıtlanmıştır. Katmanlı imalat teknolojilerinin yaygınlaşması ile başta savunma sanayi ve tıp olmak üzere birçok sektörde maliyetlerin azalacağı üretimin hızlanıp kolaylaşacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a model unmanned aerial vehicle (UAV) was designed and produced with the help of a 3D printer. Model IDHA; material properties, UAV flight conditions and manufacturability with 3D printer. ABS is used as material because it is more durable in production. Designed UAV parts were analyzed with the help of ANSYS program to check availability and availability. In the light of the positive results obtained, the production phase is passed. The production was realized with 3D printer technology, a layered manufacturing type. Epoxy adhesives were used to assemble the produced parts. Flight experiments were conducted with the model IHA, which was produced, and positive results were obtained. The image is taken with the help of an IP camera and it is effective on a field of 600 meters. The camera has 360 degree view and night vision. In addition, thanks to the screen located on the control panel, the recorded image can be viewed instantly. With this work, the feasibility of the production of the UAV with 3D printers has been proven. The spread of layered manufacturing technologies is expected to speed up and accelerate production in many industries, especially in the defense industry and medicine, where costs are reduced.