Taekwondocularda pliometrik ve kan akımı kısıtlama antrenmanlarının kuvvet gelişimine etkisi
The effect of pliometric and blood flow restriction training on strength development in taekwondo athletes
  1. Tez No: 515732
  2. Yazar: AYŞE HAZAL BOYANMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, 15-19 yaş aktif taekwondo sporcularında pliometrik ve kan akımı kısıtlama antrenmanlarının kuvvet gelişimleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma Zirve ve Toros Taekwondo Spor Kulübünde antrenman yapan, yaşları 15-19 arasında değişen 31 sporcu gönüllü olarak dâhil edilmiştir. Çalışmada taekwondo sporcularından pliometrik (n=10), kan akımı kısıtlama (n=11) ve klasik taekwondo antrenmanı yapan kontrol grubu (n=10) olarak 3 grup oluşturulmuştur. Pliometrik ve kan akımı kısıtlama gruplarına normal taekwondo antrenmanına ek olarak 6 haftalık antrenman programları uygulanmıştır. Çalışmamızda tanımlayıcı bilgiler olarak boy, bacak boyu, durarak uzun atlama değerleri alınmıştır. Teknik kuvvet gelişimi ölçümü The Herman Digital Trainer isimli kuvvet ölçüm cihazının maket vurma standına bağlanması ile taekwondo tekniklerinden palding, tolyochagi, dwitchagi, yopchagi vuruş şiddetleri ölçülmüştür. Ayrıca, kas kuvveti ölçümleri Lafayette marka digital el dinamometresi ile quadriseps ve dorsal fleksiyon kas gücü ölçümleri kaydedilmiştir. Düzeltilmiş bacak boyu ölçümleri alınarak durarak uzun atlama testi yaptırılmıştır. Tüm gruplarda ön test-son test kuvvet gelişimleri farkına tekrarlı ölçümlerde t testi ile bakılmıştır. Her grubun kendi arasındaki gelişimi belirlemek için (ön test ve son test arasındaki fark) ayrı ayrı tüm ölçüm değerlerine Friedman testi kullanılarak bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of plyometric and blood flow restriction training on strength development in 15-19 year old active Taekwondo athletes. This study included 31 athletes aged between 15 and 19 who were training at the Zirve and Toros Taekwondo Sports Club.In the study, plyometrics(n = 10) kaatsu (n = 11) and classical taekwondo training group (n = 10) were formed from taekwondo athletes. The training program was applied for 6 weeks. In our study, length, leg size, long jump values were taken as descriptive information. Technical force development measurement The Herman Digital Trainer measured the palding, tolyochagi, yopchagi and dwitchagi techniques from Taekwondo technical strokes with the model Hashado pilgrim tying the model of the named force measuring instrument. In addition, quadriceps and dorsal flexion muscle strength measurements were recorded with classical force measurements Lafayette brand digital hand dynamometer. Adjusted leg size measurements were taken and a long jump test was performed. In the groups participating in different training, the pre-test post-test training effects on strength development were examined.Defining statistics of the data obtained in the measurements have been taken. The differences of strength development in plyometric training, blood flow restriction training and control group pre-test-post test have been checked in repeates measurements by t-test. To determine the development of each group among themselves (the difference between pretest and final test ), all the measured values have been checked using Freidman test.