Isı borulu vakum tüplü güneş kolektörlerinde nanoakışkan kullanımının performansa etkisi
Effectiveness of nanoparticle usege in heat piped vacuum tube solar collectors
  1. Tez No: 515745
  2. Yazar: MUHAMMED ATIF TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan bu çalışmada, ısı borulu vakum tüp güneş kolektörlerinde kullanılan çalışma akışkanlarına alternatif olarak nanoakışkanlar kullanılarak sistem performansına etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma yönteminde deneysel metot kullanılarak ısı borularında kullanılan çalışma akışkanlarından antifiriz, metanol ve aseton gibi çalışma akışkanlarına bakır oksit ve alüminyum oksit nanoparçacıklar eklenerek yeni nanoakışkanlar elde edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, Antifiriz kullanılan durumda %51,4; Antifiriz-bakır oksit'de %52,5; Antifiriz-alüminyum oksit'de %53,6; Metanol'de % 54,8; Metanol-bakır oksit'de % 55,9; Metanol-alüminyum oksit'de %57,2; Aseton'da %56,6; Aseton-bakır oksit'de %57,5; Aseton-alüminyum oksit'de %58,4 sistem verimi bulunmuştur. Kullanılan nanoparçacıklardan bakır oksit, antifiriz ve metanolde kullanıldığında sistemin verimini %1,1 oranında artırırken aseton ile kullanımında %0,9 oranında artırmıştır. Alüminyum oksit kullanımı ise en iyi sonucu metanol ile kullanıldığında vermiştir ve sistem verimini %2,4 oranında artırmıştır. Alüminyum oksitin sistem verimine katkısı antifiriz ile kullanımında %2,2 olurken, aseton ile kullanımında %1,8 oranında olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of heat pipe vacuum tube solar collectors on system performance were investigated using nanofluids as an alternative to the working fluids. In this research method, new nanoparticles were obtained by adding copper oxide and aluminum oxide nanoparticles to the working fluids such as antifreeze, methanol and acetone from the working appliques used in heat pipes by using experimental method. As a result of the experiments, in the case of antifreeze, 51.4% was used; 52.5% in antifreeze-copper oxide; 53.6% in antifreeze-aluminium oxide; 54.8% in methanol; 55.9% in methanol-copper oxide; 57.2% in methanol-aluminium oxide; 56.6% in acetone; 57.5% in acetone-copper oxide; 58.4% in acetone-aluminium oxide; 58.4 system efficiency was found. When copper oxide, antifreeze and methanol are used in nanoparticles, the efficiency of the system increases by 1.1% and increases by 0.9% in acetone usage. The use of aluminium oxide was the best result when used with methanol and increased system efficiency by 2.4%. The contribution of aluminium oxide to system efficiency was 2.2% in use with antifreeze, and 1.8% in use with acetone.