Benign prostat hiperplazili bireylerde evlilik uyumunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Assessment of the effect on marital adjustment of demographic variables and symptoms in patients with benign prostatic hyperplasia
- Tez No: 515762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Benign Prostat Hiperplazili Bireylerde Evlilik Uyumunu Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi Bu çalışma BPH'li bireylerde demografik değişkenlerin ve semptomlarının evlilik uyumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılı ilk altı ayı üroloji kliniğine yatışı yapılmış BPH tanılı 687 hasta oluşturmuştur. Yapılan hesaplama sonucunda araştırma için %95 güvenle alınması gereken minimum örneklem sayısı 247 olarak tespit edilmiştir. Çalışma Ocak- Haziran 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; 'Evlilik Uyum Ölçeği', 'International Prostate Symptom Score' – 'Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS)' ve veri toplama formu kullanılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi İkiden fazla Grup karşılaştırmalarında ise Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Kruskall Wallis H testi sonucunun anlamlı çıkması halinde ikili karşılaştırmalar için Benforroni düzeltmeli Dunn Çoklu karşılaştırmalar testi kullanılmıştır. IPSS ve evlilik uyumu arasındaki ilişki için Spearman rho korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Katılımcıların çoğunluğunun 61 yaş ve üzerinde olduğu, % 96.36'sının evlilik uyumu olmadığı tespit edilmiştir. Hastaların IPSS skor ortalamaları sonucuna göre büyük çoğunluğunun ileri derece semptomatik kategorisinde yer aldığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan BPH'li bireylerde prostat semptom skoru ile evlilik uyumu düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Assessment of the effect on marital adjustment of demographic variables and symptoms in patients with Benign Prostatic Hyperplasia The study was conducted in descriptive way in order to evaluate the effects of demographic variables and symptoms in people with BPH on martial adjustment. The universe of the study included 687 patients with BPH hospitalized to urology clinic of Gulhane Research and Training Hospital during the first six months in 2015. As a result of calculations, minimum sampling to be set by 95% reliability was determined as 247 individuals. The study was conducted between January and June in 2017. In data collection,“Marital Adjustment Scale”,“International Prostate Symptom Score (IPSS)”and data collection form were used. Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test were used for 2 group comparisons and 2+ groups comparisons, respectively. In case of being concluded as significant as a result of Kruskall Wallis H test, Dunn multiple comparison test with Benforroni correction was performed. Spearman Rho correlation coefficient was calculated for the relationship between marital adjustment and IPSS. It was found that majority of the participants were over 61 and that 96.36% had not martial adjustment. According to means of IPSS scores, majority of the participants were in severe symptomatic category. It was seen that there was no meaningful relationship between prostate symptom scores and marital adjustment level in individuals with BPH.