Kronik hastalıklar ve MPV (ortalama trombosit hacmi) arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between chronic diseases and meanplatelet volume (MPV)
  1. Tez No: 963477
  2. Yazar: ERDAL ARISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, kronik hastalıkların türü, süresi ve eşlik eden diğer faktörlerin (yaş, cinsiyet, yaşam tarzı alışkanlıkları, antropometrik ölçümler) ortalama trombosit hacmi(MPV) ile ilişkisini inceleyerek, hastalığın seyri ile MPV arasındaki potansiyel ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmeyi hedeflemektedir. Bu araştırma, retrospektif kesitsel tipte bir çalışmadır. 01.01.2014- 31.12.2023 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran veya Mersin Akdeniz Barış Aile Sağlığı merkezine kayıtlı 641 erişkin hastaya ait elektronik hasta kayıtları değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaş, cinsiyet, tütün ve alkol kullanımı, fiziksel aktivite durumu, boy, kilo, bel çevresi ve MPV değerleri kaydedilmiştir. Ayrıca, mevcut kronik hastalık türleri (hipertansiyon, diyabet, KOAH, astım, dislipidemi, koroner arter hastalığı, romatoid artrit, benign prostat hiperplazisi, kronik böbrek yetmezliği, hipotiroidi, ülseratif kolit, crohn hastalığı, vb.) ve her hastalığın tanı süresi de incelenmiştir. Vaka grubunu en az bir kronik hastalığı bulunan bireyler oluştururken, kontrol grubunu hiçbir kronik hastalığı olmayan bireyler oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between mean platelet volume (MPV) and the type, duration, and accompanying factors of chronic diseases (such as age, gender, lifestyle habits, and anthropometric measurements), in order to gain further insight into the potential association between disease progression and MPV. This research is a retrospective cross-sectional study. We evaluated the electronic patient records of 641 adult patients who either visited the Mersin University Faculty of Medicine Family Medicine Outpatient Clinics or were registered with the Mersin Akdeniz Barış Family Health Center between 01.01.2014 and 31.12.2023. Data on age, gender, tobacco and alcohol use, physical activity status, height, weight, waist circumference, and MPV values were collected. In addition, the presence and duration of chronic diseases (such as hypertension, diabetes, COPD, asthma, dyslipidemia, coronary artery disease, rheumatoid arthritis, benign prostatic hyperplasia, chronic kidney disease, hypothyroidism, ulcerative colitis, Crohn's disease, etc.) were recorded. The case group consisted of individuals with at least one chronic disease, while the control group included individuals with no chronic disease. The data were analyzed using SPSS software, and comparisons of MPV means were made using parametric and non-parametric tests. A p-value of