Prostat kanseri ve benign prostat hiperplazisi tanısı almış bireylerde DNA metiltransferaz (DNMT) üzerine etkili miRNA'ların ekspresyon profillemesi
Determination of miRNAs expression profile that targets DNA methyltransferases (DNMTs) in patients with prostate cancer and benign prostatic hyperplasia
  1. Tez No: 819648
  2. Yazar: YUDI GEBRI FOENNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ŞAHİN CALAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Prostat kanseri (PKa), erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür ve ölümlerin beşinci önde gelen nedeni olarak sıralanmıştır. Benign prostat hiperplazisi (BPH) ise erkeklerde bulunan başka bir yaygın prostat hastalığı türüdür ve yaşla birlikte artan anormal sayıda hücrenin 'hiperplazi' ortaya çıkması nedeniyle oluşur. Bu çalışmada, miR-29 ailesi ekspresyonunun rolünü ve epigenetik faktör genlerinden (DNMT3A/3B) biriyle ilişkisini, PKa ve BPH hastalarına minimal invaziv girişim ile gelecekteki tanı ve prognozda biyobelirteç olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Üriner sistem rahatsızlıkları ile polikliniğe başvuran ve PSA değeri 1.18 ile 56.15 ng/dl arasında olan, tanı almış 15 PKa ve kontrol grubu olarak 15 BPH hastasının ameliyetla alınan doku örnekleri kullanıldı. miR-29'ları ve DNMT3A/3B genleri cDNA'ya çevrildikten sonra ölçüm seviyeleri RT-qPCR kullanılarak bağımsız örneklem t testi ile karşılaştırıldı. miR-29a/b/c ifadeleri ile DNMT3A/3B ekspresyonları arasındaki ilişki olup olmadığı, Pearson korelasyonu ve doğrusal regresyon analizi ile kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is the second most common type of cancer in men and is ranked as the fifth leading cause of death. While benign prostatic hyperplasia (BPH) is another common type of prostate disease found in men and is caused by the appearance of 'hyperplasia' of an abnormal number of cells that increase with age. In this study, it is aimed to reveal the role of miR-29 family expression and its relationship with one of the epigenetic factor genes (DNMT3A/3B) and its potential to be used as a biomarker in future diagnosis and prognosis with minimally invasive intervention in PCa and BPH patients. This study used tissue samples which were taken surgically from 15 diagnosed PCa patients and 15 BPH patients as control group, who applied to the outpatient clinic with urinary system disorders and had a PSA value between 1.18 and 56.15 ng/dl. After miRNAs and genes were translated into cDNA, their measurement levels of miR-29s and DNMT3A/3B from each grup were compared by independent sample t-test using RT-qPCR. The relationship between miR-29a/b/c and DNMT3A/3B expressions was evaluated using Pearson correlation and linear regression analysis.