Kolon kanserinde tümör supressör mikroRNA'ların araştırılması
Investigation of tumor supressor mikroRNA in colon cancer
- Tez No: 515774
 - Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biology, Biotechnology, Molecular Medicine
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kolon kanseri, en sık görülen gastrointestinal sistem kanseri olup, genetik faktörler, çevresel maruziyetler, diyet, sindirim sisteminin inflamatuar durumları gibi etiyolojik nedenlere bağlı olarak gelişen bir multifaktöriyel hastalıktır. Özellikle son on yıldır, bu hastalıkla mücadele amacıyla; kolon kanserinin mekanizmalarını anlamaya ve yeni tedavi stratejileri belirlemek üzere yoğun bir çaba sarf edilmektedir. Çalışmamızda, kolorektal kanser teşhisi konmuş 6 hastanın kolon bölgesinden alınan normal ve tümör dokularda, tümör süpressör özellikte miRNA ekspresyonları araştırılmıştır. Normal ve tümör dokularında miRNA ekspresyonları mikroarray yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu dokularda eksprese olan miRNA' larıın kat değişim değerleri karşılaştırılmış, normal dokuya oranla tümör dokusunda ekspresyonları baskılanan, 8 adet tümör süpresör miRNA belirlenmiştir. Mikroarray teknolojisi gerek kolon kanserinde ve gerekse de bu kanserin öncül lezyonlarında, eş zamanlı olarak geniş sayıda genin transkripsiyon profillerini incelemeye fırsat oluşturmaktadır. Bulgularımız, kolon kanserinde kişiye özel tedavi seçeneklerinin belirlenmesi açısından hedef miRNA'ların seçimi için önemli bir veri kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is the most common gastrointestinal system carcinoma and is a multifactorial disease that develops due to etiologic factors such as genetic factors, environmental exposures, diet, and inflammatory conditions of the digestive tract. Especially in the last decade, in order to combat this disease; intensive efforts have been made to understand the mechanisms of colon cancer and to determine new treatment strategies. In our study, tumor suppressor miRNA expressions were investigated in normal and tumor tissues from colon regions of 6 patients diagnosed with colorectal cancer. miRNA expressions in normal and tumor tissues were determined using microarray method. The fold change values of the miRNAs expressed in these tissues were compared and 8 tumor suppressor miRNAs which expressions were suppressed in tumor tissues compared to normal tissues were determined. Microarray technology provides an opportunity to examine large numbers of transcription profiling in large numbers simultaneously in colon cancer, and also in the initial lesions of this cancer. Our findings are an important data source for the selection of target miRNAs in terms of the determination of patient-specific treatment options in colon cancer.