İş sağlığı ve güvenliği kapsamında Türkiye'de atık yönetimi konusundaki yasaların incelenmesi, yaşanan sıkıntıların tespiti ve çözüm önerilerinin oluşturulması
Investigation on laws concerning waste management, problems and solution proposals in Turkey at the context of occupational health and safety
- Tez No: 515829
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında Türkiye'de atık yönetimi konusunda oluşturulmuş yönetmelikler, yasalar literatürde mevcut çalışmalar ve istatistikler incelenmiştir. Türkiye'de faaliyette bulunan 15 pilot firmada atık yönetimi konusundaki uygulamalar yerinde incelenmiştir. İncelemeler neticesinde atık yönetimi kapsamında yetersiz bulunan 12 firma içerisinden 5 firma seçilerek problemleri tespit edilmiştir. Firmaların atık yönetimi konusunda kendi denetimleri dışında yaşadıkları sıkıntıların neler olduğu ve bu sıkıntıların çözülebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acil alınması gereken tedbirler konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the regulations and laws in act on waste management in Turkey, the studies in literature and available statistics have been investigated. As on-site case studies, fifteen pilot companies in Turkey are examined concerning the waste management.. Problems of five companies were given in detail among the twelve companies which have been deficiencies at the field. The problems of the companies which are out of their own control at the context of waste management and the solution proposals which should be urgently put into effect by the Enviroment and City Ministery were introduced.