Biyouyumlu mikroküre-kriyojel kompozit sisteminin sentezi, karakterizasyonu ve ilaç salım uygulamaları
Synthesis, characterization and drug delivery applications of biocompatible microsphere-cryogel composite system
- Tez No: 515828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada; bir antibiyotik etken maddesi olan Mupirosin içeren polivinilpirolidon/sodyum karboksimetil selüloz (PVP/NaCMC) mikroküreler hazırlandı. Mikroküreler emülsiyon çapraz bağlama yöntemi ile çapraz bağlayıcı FeCl3 kullanılarak sentezlendi. Mikroküreler Fourier transform infrared (FTIR) spektroskopisi, diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ve taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ile karakterize edildi. Ayrıca denge şişme değerleri ve salım profilleri ile tanımlandı. Polimer/polimer oranının, çapraz bağlanma süresinin ve ilaç/polimer oranının Mupirosin salımı üzerine etkisi incelendi. En iyi Mupirosin salım koşulu PVP/NaCMC oranı 2/1 (m/m), ilaç/polimer oranı 1/1 (m/m) olan FeCl3 (%5) (m/v) ile 15 dakika süre ile çapraz bağlanan mikrokürelerde %79,2 olarak bulundu. Çalışmanın ikinci kısmında en iyi salım profiline sahip mikroküreler kullanılarak PHEMA temelli mikroküre-kriyojel kompozit sistemi disk şeklinde hazırlandı. Kriyojeller, çözücünün donma sıcaklığı altında üretilen jel matrikslerdir. Kriyojel disklerin yüzey ve yığın yapısı (SEM) ile tanımlandı. En iyi Mupirosin salımı, mikroküre-kriyojel kompozit sisteminden %82,7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study; polyvinylpyrrolidone/sodium carboxymethyl cellulose (PVP/NaCMC) microspheres containing an antibiotic agent Mupirocin were prepared. The microspheres were synthesized by emulsion cross-linking method using FeCl3 as cross-linking agent. The microspheres were characterized by Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, differential scanning calorimetry (DSC) and scanning electron microscopy (SEM). Microspheres were also characterized by equilibrium swelling values and drug release profiles. The effect of polymer/polymer ratio, cross-linking time and drug/polymer ratio on Mupirocin release were investigated. The best condition for Mupirocin release was found to be 79,2% for the microspheres prepared by PVP/NaCMC ratio of 2/1 (w/w), drug/polymer ratio of 1/1 (w/w) crosslinked with 0,3 M FeCl3 for 15 minutes. In the second part of the study, a PHEMA-based microsphere-cryogel composite system was prepared in disc form with the microspheres having the best drug release profile. Cryogels are gel matrices which are produced below the freezing temperature of the solvent. Surface and bulk structures of cryogel disks were identified with scanning electron microscopy (SEM). The best Mupirocin release was found in 82,7% of the microsphere-cryogel composite system.