Yükseköğretimde zorunlu seçmeli güzel sanatlar derslerinden 'Tiyatro'nun değerlendirilmesi
Appraising drama of necessary-elective fine art lessons in higher education
- Tez No: 51584
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
61 BÖLÜM IV ÖZET, YARGI VE ÖNERİLER Bu bölümde, bundan önceki bölümlerde verilen problem, yöntem ve bulgulara bağlı olarak, özet, yargı ve önerilere yer verilmiştir. 1. Özet Eğitimin her aşamasında genelde güzel sanatlar, özelde tiyatro eğtimi bir gereksinimdir. Kimi eksiklikleriyle birlikte Türkiye'de ilk ve ortaöğretimde güzel sanatlar dersleri sürdürülmektedir. Yükseköğretimde ise 1981 yılında Yükseköğritim Kurulu, üniversitelerde de güzel sanatlar derslerini 2547 Sayılı Kanun gereğince esaslara bağlayarak yürürlüğe koymuştur. Önce zorunlu olan bu dersler 3747 sayılı kanunla seçmeli olarak belirlenmiştir. Derslerin uygulamaya konduğu 1983-1984 öğretim yılından buyana derslerdeki uygulamaları, dersin etkilerini, sonuçlarını betimsel bir araştırmayla irdeleme gereksinmi duyulmuştur. Bu araştırmada ise tiyatro dersi ele alınmıştır. Araştırma tiyatro dersini kapsayan ilk çalışmadır. Dersin okutulduğu, Akdeniz, Çukurova, Hacettepe, İstanbul Teknik ve Orta Doğu Teknik Üniversiteleri'nde yapılmıştır. Araştırma 139 öğrenciye uygulanan görüşme formuyla gerçekleştirilmiştir. Veriler bilgi işlemle değerlendirilmiş, frekans ve yüzde tabloları düzenlenmiştir. Bulgularda tiyatro dersinin daha çok büyük şehirlerdeki üniversitelerde okutulduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretim elemanları, öğrencilerce yeterli bulunmaktadır. Öğretim elemanlarının hemen tümü lisansüstü eğitim görmektedir. Araştırmaya katılan62 öğrencilerse, çoğunluğu ekonomik koşullan iyi olmayan, güzel sanatlara ilgili, okuyan öğrencilerdir. Dersin durumuna bakıldığında, kimi eksikliklere karşın (bu eksiklikler ilgi ve ödenekle giderilebilir) derslerin olumlu ve yararlı bir biçimde yürütüldüğü, öğrenci ve öğretim elemanlarının memnun oldukları ve dersin iyileştirme ve geliştirmeyle sürdürülmesi gerekliliği görülmektedir. Öneriler, ders saatlerinin, öğretim elemanı sayısının, olanak ve ödeneğin artırılması üzerinde yoğunlaşmıştır. Sonuç olarak, güzel sanatlar dersleri ve tiyatro dersi eğitimin her basamağında, örgün ve yaygın eğitimde, olanak, ödenek sağlanarak geliştirilmeli ve sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
63 2. Abstract In all stages of education, fine arts, drama in particular, is a necessity. Though lacking in mary aspects, in Turkey in primary and in secondary schools, fine arts courses are with in the schedule. In higher education, in 1981, in accordance with law 2547 YÖK established certain principles in the application of these fine arts courses in the universities and put them into use in accordance with law 3747, those courses which were compulsory earlies are established as selective. Starting from the academic year of 1983-84, when these courses were put into practice, there has been a necessity to examine the applications in the courses, the effects and the results of them by way of descriptive research. That particular research deals with the drama courses. The research is the first one to cover drama courses and is made in Akdeniz, Çukurova, Hacettepe, Istanbul Technical and Middle East Technical Universities where such courses are practiced. The research is made among one husdred and thirtynine students by means of meeting forms. The results are evaluated by Data Prosesing Center, freguency and percentage tables are then arranged. These results underline the fact that these drama courses are thought more in the universities in big cities. The teaching members who took part in this research, and who at the same time are having their post graduate education, find their students competant The students who took part in this research are mainly the ores who came from lower income groups, but who have a particular interest in fine arts. When these courses are taken into consideration as a whole (though they have sone lacking aspects which can be avoided with more interest and money) they appear to be vay beneficial for the students. Not only the students but also the teaching members are61 BÖLÜM IV ÖZET, YARGI VE ÖNERİLER Bu bölümde, bundan önceki bölümlerde verilen problem, yöntem ve bulgulara bağlı olarak, özet, yargı ve önerilere yer verilmiştir. 1. Özet Eğitimin her aşamasında genelde güzel sanatlar, özelde tiyatro eğtimi bir gereksinimdir. Kimi eksiklikleriyle birlikte Türkiye'de ilk ve ortaöğretimde güzel sanatlar dersleri sürdürülmektedir. Yükseköğretimde ise 1981 yılında Yükseköğritim Kurulu, üniversitelerde de güzel sanatlar derslerini 2547 Sayılı Kanun gereğince esaslara bağlayarak yürürlüğe koymuştur. Önce zorunlu olan bu dersler 3747 sayılı kanunla seçmeli olarak belirlenmiştir. Derslerin uygulamaya konduğu 1983-1984 öğretim yılından buyana derslerdeki uygulamaları, dersin etkilerini, sonuçlarını betimsel bir araştırmayla irdeleme gereksinmi duyulmuştur. Bu araştırmada ise tiyatro dersi ele alınmıştır. Araştırma tiyatro dersini kapsayan ilk çalışmadır. Dersin okutulduğu, Akdeniz, Çukurova, Hacettepe, İstanbul Teknik ve Orta Doğu Teknik Üniversiteleri'nde yapılmıştır. Araştırma 139 öğrenciye uygulanan görüşme formuyla gerçekleştirilmiştir. Veriler bilgi işlemle değerlendirilmiş, frekans ve yüzde tabloları düzenlenmiştir. Bulgularda tiyatro dersinin daha çok büyük şehirlerdeki üniversitelerde okutulduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretim elemanları, öğrencilerce yeterli bulunmaktadır. Öğretim elemanlarının hemen tümü lisansüstü eğitim görmektedir. Araştırmaya katılan