Yetişkin bireylerin sağlıklı yeme indeksleri ile beden kitle indeksleri arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between healthy eating indexes (hei) and body mass indexes (bmi) of adult subjects
  1. Tez No: 515842
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma yetişkin bireylerin Sağlıklı Yeme İndeksleri (SYI) ile Beden Kitle İndeksleri (BKI) arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmış kesitsel bir çalışmadır. Araştırma İstanbul Kadıköy ilçesinde bulunan beslenme ve diyet danışmanlığı hizmeti veren Asel Diyet Merkezi'ne başvuran 106 (96 kadın, 10 erkek) sağlıklı birey üzerinde Haziran 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu yardımıyla toplanmıştır. Çalışmaya katılan 106 bireyin %66'sı 19-42 yaş aralığında, %34'ü 43-65 yaş aralığındadır. Çalışma sonucunda yetişkin bireylerin (19-65 yaş) sağlıklı yeme indeksleri ile beden kitle indeksleri arasındaki anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Bu bulgular göstermektedir ki; BKI değerleri yüksek olan bireylerin SYI puanları düşüktür.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to demonstrate Healthy Eating Index (HEI) and Body Mass Index (BMI) between period of 19-65 year adulthood. A questionare questionnaire was conducted with 106 healthy individuals (96 females and 10 males) who applied to the Asel Diyet Merkezi, which provides nutrition and dietary counseling service in Kadıköy, İstanbul, between June 2015 and January 2016. 106 individuals participating in the study; 66% are 19-42 years, 34% are 43-65 years of age. In consequence of study; there had been found a significant differences Healthy Eating Index (HEI) and Body Mass Index (BMI) between period of 21-65 year adulthood (p0,05). These results show that people whose BMI is higher, is lower in HEI score.