Isparta ilindeki görme engelli bireylerde yaşam amacı oluşturma, yaşamda anlam bulma ve umut düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of li̇fe goals, meaning in life and hope for visually impaired individuals living in Isparta
- Tez No: 515841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİHA HALLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı Isparta ilindeki görme engelli bireylerde yaşam amacı, yaşamda anlam bulma ve umut düzeylerinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı-ilişkisel tipte olan bu araştırma, Aralık 2016-Şubat 2017 arasında Isparta Altı Nokta Körler Derneği'ne üye olan görme engelli bireylerle yapılmıştır. Araştırmada herhangi bir örneklem yoluna gidilmemiş, araştırmaya dahil etme ve dışlama ölçütleri dikkate alınarak evrendeki 80 bireyden 72'sine ulaşılmıştır. Veriler görme engelli bireylere ait“Kişisel Bilgi Formu”,“Yaşam Amaçları Ölçeği”,“Yaşamda Anlam Bulma Ölçeği”ve“Umut Ölçeği”aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS)-22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, bireylerin ölçekten aldıkları min – max değerleri, ölçek min – max değerleri ve Spearman's Rho korelasyon testi kullanılmıştır. Görme engelli bireylerin yaşam amacı oluşturma puan ortalamaları 278,041±27,901, yaşamda anlam bulma puan ortalamaları 48,694±7,891 ve umut puan ortalamaları 25,666±4,165 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the life goals, meaning in life, and hope levels for visually impaired individuals living in Isparta. This descriptive – relational type research is done with visually disabled individuals who are the members of Isparta Altı Nokta Blinds Association. There is no sampling method used in this study; 72 of 80 study universe is reached with considering in and out criterias. The data is gathered by face to face interview with applying“Personal Information Form”,“Meaning In Life Questionnaire”,“Life Goals Scale”and“Hope Scale”. The data is analyzed through using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS)-22.0. The number and percentage, mean, min – max values of individuals and scales and Spearman's Rho correlation are used for data evaluation. Mean and standard deviation scores of“Life Goals Scale”is 278,041±27,901,“Meaning in Life Questionnaire”is 48,694±7,891, and“Hope Scale”is 25,666±4,165 applied to visually impaired individuals. There is a positive powerful significant correlation between meaning in life and life goals; life goals and hope and meaning in life and hope levels. The Meaning in life levels and the internal goals subscale of Life Goals Scale levels are upper than the midpoint; external goals subscale levels are slightly higher than the midpoint and the Hope Scale levels are at the midpoint. There is positive significant correlation between meaning in life, life goals and hope. Interventions to acquire new goals for a more meaningful life; to feel the power for realizing these goals; to contribute for finding the solutions and to strengthen the hope can help the individuals for finding the meaning in life.