Kemoterapi alan kanser hastalarının psikolojik dayanıklılık ve umut düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological resistance and hope levels of chemotherapy cancer diseases
- Tez No: 515856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, kemoterapi ünitesinde tedavi gören kanser hastalarının psikolojik dayanıklılık ve umut düzeylerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini özel bir hastanenin ayaktan kemoterapi ünitesinde tedavi gören 114 kanser hastası oluşturmuştur. Araştırmaya en az bir kür kemoterapi almış ve tanısını bilen hastalar dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Herth Umut Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21 programı kullanılmıştır. Değerlendirmede ANOVA, t testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin demografik özellikleri incelediğinde, hastaların yaş ortalamasının 53,9 olduğu, %57,9'unun kadın, %82,5'inin evli, %32,5'inin ilkokul mezunu, %33,3'ünün emekli, %27,2'sinin ev hanımı, %74,6'sının herhangi bir işte çalışmadığı, %76,3'ünün orta düzey gelire sahip olduğu, %33,3'ünün meme kanseri, %39,5'inin nüks deneyiminin olduğu, %59,6'sının metastazının olduğu belirlenmiştir. Hastaların psikolojik dayanıklılık puan ortalamaları 4,28 ve umut puan ortalamaları 26,6 olarak bulunmuş olup psikolojik dayanıklılık ve umut düzeylerinin orta seviyenin üzerinde olduğu saptanmıştır. Cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, tanı ve tedavi süresi, metastaz varlığı değişkenlerinin hastaların psikolojik dayanıklılık ve umut düzeylerini etkilemediği belirlenmiştir. Gelir düzeyi düşük olan hastaların psikolojik dayanıklılık alt boyutu olan yapısal stil puanının gelir düzeyi yüksek olanlara göre, nüks deneyimi olan hastaların gelecek algısına ilişkin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin ise nüks deneyimi olmayanlara göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda KLP hemşireliği hizmetinin yaygınlaştırılması, özellikle gelir düzeyi düşük ve nüks deneyimi olan kanser hastalarının psikolojik dayanıklılık yönünden değerlendirilmesi ve benzer çalışmaların daha büyük örneklemlerle farklı kurumlarda yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was conducted to determine the level of resilience and hope of cancer patients receiving a treatment in chemotherapy unit. The sample of the survey included 114 cancer patients treated in ambulatory chemotherapy unit of a private hospital. Patients, who received at least one cycle and knew about their diagnosis were involved.“Personal Information Form”,“Resilience Scale for Adults”and“Herth Hope Scale (HHS)”were used as a data collection tool. SPSS Statistics Version 21 was used for the evaluation of the data. ANOVA, t-test and correlation analysis were used in the evaluation. When the demographic characteristics of participating individuals were examined, it was found that average age of the patients was 53,9; 57,9% of them were female; 82,5% were married, 32,5% were primary school graduate; 33,3% were retired; 27,2% housewife, 74,6% unemployed; 76,3% were middle income; 33%3 of them were breast cancer patients; 39,5% experienced relapse and 59,6% of them had metastasis. Point average of resilience of the patients was found 4,28 and hope was found 26,6; it was determined that levels of the resilience and hope were above intermediate. It was found that variables as gender, marital status, age, education level, employment status, diagnosis and treatment duration and presence of metastasis did not affect the level of resilience and hope. It was determined that structured style as a sub-dimension of resilience of low-income patients was lower than high-income patients while levels of resilience on futural approach of the patients with relapse experience were lower than ones with no experience. It is recommended as a result of this research to generalize psychiatric consultation-liaison nursing, to evaluate low-income and relapsed patients in particular, in terms of resilience and to conduct similar studies with a larger sample in different institutions.