Kanser tanısı alan bireylerde travma sonrası büyüme ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of posttraumatic growth and psychological resilience levels in individuals with cancer diagnosis
- Tez No: 549856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kanser Tanısı Alan Bireylerde Travma Sonrası Büyüme ve Psikolojik Dayanıklılık Düzeylerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışma kanser tanısı alan bireylerde travma sonrası gelişim ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: 2018/6847 proje numarası ile Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen bu çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Araştırma evrenini Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kemoterapi Ünitesinde Ekim 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında tedavi gören 360 hasta, örneklemi ise çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 170 hasta oluşturmuştur. Verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Travma Sonrası Gelişim Ölçeği (TSGÖ) ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİPDÖ) olmak üzere 3 adet form kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra Mann Whitney U analizi, bağımlı gruplarda t testi, varyans analizi, Pearson korelasyon analizi, Spearman korelasyon Analizi, Cronbach alpha katsayısı, Kurtosis ve skewness kat sayıları kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre kanser hastalarının YİPDÖ toplam puan ortalaması 108.85±24.01 olarak bulunmuştur. Hastaların TSGÖ toplam puan ortalaması 54.44±16.79, en yüksek puana sahip alt boyut puan ortalaması 25.90±9.41 ile ''Kendilik Algısında Değişim'' olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Posttraumatic Growth and Psychological Resilience Levels in Individuals with Cancer Diagnosis Aim: This study was carried out to investigate the relationship between posttraumatic development and psychological resilience levels in individuals diagnosed with cancer. Material and Method: This study, supported by the Scientific Research Projects Coordination Unit of Atatürk University with the project number 2018/6847, is a descriptive and interrelated study. The study population consisted of 360 patients who were treated at the Chemotherapy Unit of TOGÜ Health Application and Research Hospital between October 2018 and December 2018, and the sample included 170 patients who met the inclusion criteria. Data were collected by using Personal Information Form, Post Traumatic Development Questionnaire (PSQI) and Adult Psychological Resilience Scale (YIPSS). In the analysis of data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations as well as Mann Whitney U analysis, t test in dependent groups, variance analysis, Pearson correlation analysis, Spearman correlation analysis, Cronbach alpha coefficient, Kurtosis and skewness coefficients were used. . Findings: According to the research findings, the total score of YIPSS of cancer patients was found to be 108.85 ± 24.01. It was determined that the sub-dimension of the YIPDO with the highest mean score was found to be ''Social Resources'' with a mean score of 23.32, while the lowest score was found to be the ''Perception of the Future'' with a mean score of 12.36.The mean total score of the patients was 54.44 ± 16.79 and the sub-dimesnsion,“Self Perception Change”, was found to have the highest total mean score of 25.90 ± 9.41.