Kanser hastalarında görülen semptomlar ve destekleyici bakım gereksinimleri
Symptoms and supportive care needs in cancer patients
  1. Tez No: 686182
  2. Yazar: OLGAY KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, kanser hastalarında görülen semptomlar ve destekleyici bakım gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı-kesitsel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 15 Mayıs 2019-30 Nisan 2020 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Merkezi'nde kemoterapi alan 134 kanser hastası ile tamamlanmıştır. Çalışma verileri Kişisel Bilgi Formu, Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği Kısa Formu ve Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği ile elde edilmiştir. Veriler SPSS 23.0 programında tanımlayıcı istatistik testleri, t testi, ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan kanser hastalarının ortalama 57.93±11.16 yaşında, çoğunluğunun kadın, %32.1'inin meme kanseri olduğu, %44.8'inin hastalığın 2.evresinde olup %34.3'ünün hastalığının metastaz yaptığı belirlenmiştir. Kanser hastalarının ağrı, yorgunluk, üzüntü, endişe ve kendini kötü hissetme semptom şiddetinin yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Kanser hastalarının ruhsal/psikolojik, sağlık sistemi ve bilgilendirme, hasta bakım ve desteği, fiziksel ve günlük yaşam bakım gereksinimlerinin yüksek, cinsellik bakım gereksiniminin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A descriptive cross-sectional design was used in the research to determine the symptoms and supportive care needs of patients with cancer. The study was completed with 134 cancer patients who received chemotherapy treatment at Sivas Cumhuriyet University Hospital Oncology Center between May 15, 2019 and April 30, 2020. Research data were obtained from the Personal Information Form, the Supportive Care Needs Scale Short Form, and the Edmonton Symptom Diagnostic Scale. Data were analyzed with SPSS 23.0 program using descriptive statistics tests, t test, ANOVA analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson Correlation analysis, and Linear Regression. The cancer patients participating in the study were 57.93±11.16 years old on average, the majority are women, 32.1% have breast cancer, 44.8% in the second phase of the disease it was determined that 34.3% of the patients had metastasized. Cancer patients have been found to have high levels of pain, fatigue, sadness, anxiety and feeling unwell. It has been determined that cancer patients had high psychological/mental, health system and information, patient care and support, physical and daily life care needs, and low sexual care needs.