Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulamalarının incelenmesi
Investigation of complementary and alternative treatment practices in chi̇ldren with upper respiratory tract infection
- Tez No: 515864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Sağlık hizmetlerinin yetersiz olması, bilimsel gerçeklere inanmama, sosyo-kültürel özelikler, dini inanışlar, ilaçların yan etkilerinden korkma ve immün sistemi güçlendirmek için modern tıp yerine, tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemleri daha çok kullanılmaktadır. Çocuk sağlığı açısından ebeveynlerin sık kullandığı tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinin bilinmesi son derece önemlidir. Bu çalışmada, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda kullanılan, tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırmanın verileri, 20 Mayıs-20 Aralık 2017 tarihleri arasında, İstanbul'da Kağıthane ilçesine bağlı bir Aile Sağlığı Merkezinde, üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı almış çocukların ebeveynlerinden elde edildi. Araştırmanın örneklemini 236 ebeveyn oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından, literatür taranarak hazırlanan anket formu ile elde edildi. Çalışma verilerinin elde edildiği ebeveynlerin %95,8'i anne ve yaş ortalaması 33,38±6,56 idi. Çocuğu üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğinde ebeveynlerin %86'sının tamamlayıcı ve alternatif tedavi uyguladığı, %73,3'ünün tıbbi yöntemlerin faydası olmadığı ve ilaç kullanmak istemediği için tercih ettiği ve %92,1'inin ilaç tedavisinden önce uyguladığı belirlendi. Ebeveynlerin öksürük (%66,9) ve boğaz ağrısını gidermek (%41,1) için sıklıkla bitki çayları verdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF COMPLEMENTARY AND ALTERNATIVE TREATMENT PRACTICES IN CHİLDREN WITH UPPER RESPIRATORY TRACT INFECTION Complementary and alternative treatment practices are more often preferred than modern medicine because of fear of drug side effects, religious beliefs, socio-cultural structures, lack of sufficient health services and lack of scientific knowledge. its very important to know which kind of alternative that parents use for their children. This study, focus on the complementary and alternative medicine used by parents for children with acute upper respiratory infection. A descriptive and cross-sectional study was conducted between 20 May 2017 and 20 December 2017 on parents which their children had treatment of acute upper respiratory infection in Istanbul kagıthane district family health center. Total 236 parents participated and for evaluation, we used a questionnaire developed for this study using the literature. İn this study 95,8% of parents were mothers with an average age of 33,38±6,56 %86 of the parents used alternative treatment and 73,3% of them used alternative medicine because of they didn't get benefit from modern medications and %92,1 of them used alternative medicine before they use the modern medications. Parents use herbal tea 66,9% for a cough and 41,1% for sore throat.