İnme sonrası hemiparetik hastalarda; skapular diskinezi, üst ekstremite ağırlık aktarma kapasitesi, omuz fonksiyonları ve aktivite limitasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Hemiparetic patients after stroke; investigation of the relationship between scapular dyskinesis, upper extremity weight transfer capacity, shoulder functions and activity limitations
  1. Tez No: 515867
  2. Yazar: SERMET YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TONGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnme gelişmiş ülkelerde mortalitenin en sık nedenlerinden biridir. İnme sonrası gelişen hemiparezi; üst ekstremite disfonksiyonuna yol açmakta ve kişinin günlük yaşam aktivitelerinde zorluğa ve bağımlı hale gelmesine sebep olmaktadır. Hemiparezi rehabilitasyonunda skapular diskinezi ve ağırlık aktarma kapasitesi ölçümleri yeterince yer almamıştır. Amacımız; inme sonrası hemiparetik hastalarda, skapular diskinezi ve üst ekstremite ağırlık aktarma kapasitesinin, omuz fonksiyonları ve aktivite limitasyonlarına etkisini incelemektir. Çalışmamıza; çalışma grubu olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Eskişehir Devlet Hastanesi Zübeyde Hanım Yerleşkesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'ne başvurup hemiparezi tanısı almış 11'i kadın, 19'u erkek toplam 30 hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubu hastalarından brunnstrom motor evresine göre; üst ekstremite için 4-6 arası, el ve alt ekstremite için 3-6 arası olanlar dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak ise Eskişehir ilinde ikamet eden 15'i kadın, 15'i erkek toplam 30 sağlıklı birey dahil edildi. Skapular diskineziyi değerlendirmek için skapular balance angle ölçümü (SBA), üst ekstremite ağırlık aktarma kapasitesini değerlendirmek amacıyla push-off testi ve omuz fonksiyonelliğini değerlendirmek için omuz ağrı ve disabilite indeksi (SPADI) kullanılmıştır. Bu parametreler arasında pearson korelasyon katsayısına göre ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hemiparetic Patients After Stroke; Investigation Of The Relationship Between Scapular Dyskinesis, Upper Extremity Weight Transfer Capacity, Shoulder Functions And Activity Limitations. Stroke is one of the most common causes of mortality in developed countries. Post-stroke developing hemiparesis; upper extremity dysfunction leads to and causes people to become addicted and difficulty in daily living activities. Scapular dyskinesia and weight transfer capacity measurements has not sufficiently addressed in hemiparesis rehabilitation. Our aim; post-stroke hemiparetic patients, scapular dyskinesia and upper extremity weight bearing capacity it is to examine shoulder functions and activity limitations. Our study; as a working group contact of the Turkish Republic Ministry of Health Eskişehir State Hospital Zübeyde Hanım Campüs Physical Therapy and Rehabilitation clinic had been diagnosed with hemiparesis 11 female and 19 male total of 30 patients were included. Working group of the patient according to Brunnstrom stage; 4-6 upper extremity, 3-6 hand and the lower extremity which were included. As a control group while residing in the province of Eskişehir 15 female and 15 male 30 healty individuals were included. To assess scapular dyskinesia scapular balance angle measurement (SBA), upper extremity weight transfer capacity order to assess the push-off test and shoulder pain and disability index (SPADAI) for evaluating shoulder functionality was used. These parameters were determined in relationship to the Pearson correlation coefficient.